UTEF Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkanı ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Derneği Kurucu Başkanı Güldane Kaya Kaçar’ın liderliğinde, ‘Engelleri Aşalım Renklerde Buluşalım’ adlı karma resim sergisi açıldı. 15 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek olan serginin geliri, engellilere bağışlanacak.

Whatsapp Görsel 2024 05 05 Saat 11.26.13 D26740C1

Engelliler Haftası’nda Sanatla Buluşma

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, UTEF tarafından suluboya, yağlıboya, akrilik, rölyef, keçe teknikleriyle hazırlanmış tabloların yer aldığı “Engelleri Aşalım Renklerde Buluşalım” resim sergisi, Antalya Müzesi Sergi Salonunda sanatseverlerle buluştu. Açılışa, Muratpaşa Belediye Başkan Vekili Canan Keleş de katıldı.

Alanya'da 22. Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali Yeni Türkü ile Son Buldu Alanya'da 22. Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali Yeni Türkü ile Son Buldu

Sanatın Birleştirici Gücü

Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleşen açılışta konuşan Kaçar, “Sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüne her zaman inanıyorum. Bu sergideki resimlerin gelirini engellilerimize bağışlayacağız, bu yüzden yapılacak bütün destekler bizim için çok anlamlı olacak” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 05 05 Saat 11.26.14 Bca41578

Engellilerin Sanatla İç İçe Olması

Kaçar, engelli bireylerin sanatla, sporla, müzikle iç içe olmasını istediklerini vurguladı ve şunları söyledi: “Bundan sonra farklı projeler yaptık ve yapacağız. Evlerinde oturan dezavantajlı bireylerimizi farklı noktalara ulaştıracağız, onlara farklı el sanatları öğreteceğiz."

Sergi Sanatseverleri Bekliyor

Serginin açılışında, Lidiya Slaboshhpytska ve Soprano Choro Canzonetta ile koro şefi ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı üyesi İsabel Ergül, müzik ziyafeti sundular. Sulu boya, yağlı boya, akrilik, rölyef ve keçe teknikleri ile hazırlanan sergi, 15 Mayıs 2024 tarihine kadar Antalya Müzesi Sergi salonunda sanatseverleri bekliyor olacak.

Kaynak: Kamer Durdu