Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM), Parkinson hastalarının yaşam kalitesini artırmak için özel egzersiz kursları düzenliyor. Bu kurslar, denge, duruş, refleks ve kas kuvvetini geliştirmeye yönelik çeşitli spor hareketlerini içeriyor.

Ücretsiz Egzersiz Kursları ile Parkinson Hastalarına Destek

Antalya halkını spora teşvik etmek ve ücretsiz spor imkanı sunmak amacıyla kurulan ASFİM, Parkinson hastalarına özel ücretsiz egzersiz kursları veriyor. Bu kurslar sayesinde, hastalar, birbirlerinden ve eğitmenlerden aldıkları destekle, yaşamlarında büyük önem taşıyan egzersizleri gerçekleştirme fırsatı buluyor.

Egzersizlerle Moral Yükseliyor

Kurslarda, profesyonel eğitmenler eşliğinde, Parkinson hastalarının hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi bir noktaya gelmeleri hedefleniyor. Hastalar, kurslar sayesinde edindikleri dostluklar ve yaşadıkları fiziksel gelişimle moral buluyor. 2 aylık kurs dönemleri bulunan Parkinson Hastaları Egzersiz Kursları, Atatürk ASFİM Merkezi’nde haftada 3 gün, saatlik dersler halinde gerçekleştiriliyor. Kursa devam etmek isteyen hastalar, sonraki kurs döneminde de yeniden kayıt olabiliyor.

Adana'da ekmek satış ve dağıtım ihalesi yapılacak Adana'da ekmek satış ve dağıtım ihalesi yapılacak

Yaşam Kalitesi Artıyor

ASFİM’de Parkinson Hasta Egzersizi Eğitmeni Yeliz Durak, Parkinson hastalığının nörolojik bir hastalık olduğunu ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması için egzersizlerin önemli olduğunu belirtiyor. Durak, “Büyükşehir Belediyesi olarak, bu hastalık yüzünden sorun yaşayan vatandaşlara, kurs merkezlerimizde yaptırdığımız egzersizlerle faydalı olmaya çalışıyoruz. Bu egzersizler, vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmasına katkı sağlıyor.” diyor.

“Burası İyi Hissettiriyor”

Hasta yakını Günay Sarıca, eşinin Parkinson hastası olduğunu ve evde yapamadığı hareketleri burada başardığını söylüyor. Sarıca, “Artık daha seri hareket edebiliyor ve konuşması da hızlandı. Uzun zamandır bu kursa geliyoruz. Burada sosyalleşme imkanları da bulduk. Diğer kursiyer arkadaşlarla kaynaşıp, birbirimizin dertlerine ortak oluyoruz. Dışarıda da görüşüyoruz. Buraya gelmek eşime de bana da iyi hissettiriyor.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: İHA