Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir operasyon, ikizden ikize transfüzyon sendromu tanısı konulan ikiz bebeklerin hayatını kurtardı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu ve Prof. Dr. Cem Sanhal tarafından, anne Sema Oğul’un 23. haftalık hamileliği sırasında gerçekleştirilen müdahale sonucunda, Alya Oğul ve Lina Oğul isimli ikiz bebekler, tedavi edildi ve 36. haftalıkken dünyaya geldi.

Tek Yumurta İkizlerinde Görülen Önemli Bir Hastalık

Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu, ikizden ikize transfüzyon sendromunun tek yumurta ikizlerinin yüzde 15’inde görülebilen ve tedavi edilmediği takdirde bebeklerin kaybına ve hayatta kalanlarda nörolojik sekellere yol açabilen önemli bir hastalık olduğunu belirtti. Türkiye’de sadece birkaç merkezde uygulanan fetoskopik lazer fotokoagülasyon işlemi ile tedavi edilen hastaların hayatta kalma şansının ve sekel riskinin azaldığına dikkat çekti.

Akdeniz'de alarm! Denizanaları sahilleri istila etti Akdeniz'de alarm! Denizanaları sahilleri istila etti

“İkizlerimiz Birbirinden Kan Çalıyordu”

İkizlerin annesi Sema Oğul, 23. haftalıkken ikizlerin birbirinden kan çaldığını ve bu durumun doktorlar tarafından başarılı bir şekilde tedavi edildiğini belirtti. Oğul, doktorların ilgisine ve ameliyatın başarısına teşekkür etti.

Yüzde 40 Şans, İkizleri Hayata Bağladı

İkizlerin babası Şahin Oğul, çocuklarının hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldıklarını ve doktorların kendilerine yüzde 40 şans verdiklerini söyledi. Oğul, bu şansı değerlendirdiklerini ve sonucunda ikizlerin sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiğini belirtti. Oğul, aynı durumla karşılaşan diğer ailelere de şanslarını denemeleri ve gebeliği sonlandırmamaları konusunda tavsiyede bulundu.

Kaynak: İHA