Hıdırellez'in gelmesiyle birlikte Anadolu'nun dört bir yanında hafif bir telaş başlar. Halk, doğanın uyanışını ve güzelleşen havayı gördükçe heyecanlanır. Bu özel gün, ülkemizde neşe ve beraberlikle kutlanır. Köylerden kentlere, her yerde şarkılarla, eğlencelerle ve bol sohbetli pikniklerle Hıdırellez Bayramı coşkuyla karşılanır. Bu kutlamaya özgü birkaç inanışa birlikte göz atalım:

Adıyaman'da gelincik tarlaları kırmızıya boyandı Adıyaman'da gelincik tarlaları kırmızıya boyandı

Hıdırellez Dilekleri

Hıdırellez'in kutsal gününde her dileğin kabul olacağına inanılır. Bu nedenle insanlar, "Hıdırlık" adı verilen özel mekanlarda dileklerini tutarlar. Dilekler, dua ve sembollerle ifade edilir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler ve evlenmek isteyenler bu özel günü dileklerle geçirirler. Bazı aileler, sabah erken saatlerde dileklerini kağıda yazıp denizin soğuk sularına bırakırlar.

Antalya 6 Mayıs Sabahı Yat Limanında

Muratpaşa Belediyesi Hıdırellez etkinleri kapsamında, 6 Mayıs sabahı Kaleiçi Yat Limanı'ndan tekne kaldırıyor! İyi dileklerini denizin benzersiz mavi sularıyla buluşturmak isteyenler için kaçıırlmaz bir fırsat. Muratpaşa Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama, "6 Mayıs sabahı saat 05.30’da Yat Limanı'nda buluşup, teknelerle denize açılarak dileklerimizi bir kere daha Akdeniz'in maviliklerine bırakıyoruz." şeklinde açıklandı.

Hıdırellez

Kaynak: KAMER DURDU