Kurban Bayramı İkramiyelerinin Ne Zaman Yatacağı Açıklandı! Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar Yatacak? Kurban Bayramı İkramiyelerinin Ne Zaman Yatacağı Açıklandı! Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar Yatacak?

Antalya’nın Kumluca ilçesi’ne bağlı Ortaköy Mahallesinde, 2030 yılında nesli tükenme tehlikesi altında olan eşeklere dikkat çekmek için sembolik bir düğün düzenlendi. Bu özel etkinlikte eşeklere altın, nal, boncuk gibi takılar takıldı.

Sembolik Düğün ve Süslemeler

Düğün öncesi eşekler özenle süslendi. Sembolik nikâh memuru, şahitler ve köy halkının huzurunda düğün gerçekleştirildi. Ardından eşeklere altın, nal, boncuk gibi takılar takıldı.

A W197575 04

Köy Halkının Katılımı ve İkramlar

Köy Muhtarı Halime Kaya, beşi bir yerde altını taktı. Köy halkı ise eşeklere marul, salatalık, havuç ve ot gibi yiyecekler ikram etti. Yeni evlenen eşek çiftler, traktöre bindirilerek balayına gönderildi.

Nesli Tükenme Tehlikesi ve Farkındalık

Ortaköy Mahalle Muhtarı Halime Kaya, “Bugün sembolik olarak bu hayvanlarımızın düğününü yapıyoruz. Bu hayvanlarımızın nesli tükenmesin. 2030 yılında tekrar eşeklerimizi hayatımızda görmek istiyorsak yaşatalım. Onları sevelim” dedi. Süleyman Uslu ise “Günümüzde eşek sayısı azaldı. Eşeğin nesli tükenmemesi lazım. Yeni çocuklarımızın eşeğe değişik bir gözle bakıyor. Eşeği hiç görmeyen çocuklarımız var” dedi.

A W197575 01

Eşeklere Olan Vefa Borcu

Ortaköy sakini Emin Kahraman, “Çocukluğumuzda eşeklerle yük çekerdik. Eşeklere vefa borcumuz var. Düğün yaptık. Eşekleri evlendirdik” dedi. Bu etkinlik, eşeklerin önemine dikkat çekmek ve onların neslinin tükenmemesi için farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendi.

Kaynak: Haber Merkezi