Antalya’da, DİSK Emekli-Sen Antalya Şubesi, emeklilerin geçim sıkıntısı ve diğer sorunlarına dikkat çekmek için bir eylem düzenledi. 23 Mart 2024 Cumartesi günü Attalos Meydanı’nda gerçekleşen eylemde, emeklilerin sesini DİSK Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Seracettin Saraç yükseltti.

Kepez'in 68 muhtarı belli oldu! 26 muhtar değişti Kepez'in 68 muhtarı belli oldu! 26 muhtar değişti

Emekliler Saraya Biat Etmeyecek

Saraç, emeklilerin geçim sıkıntısına dikkat çekerek, “Dünün işçileri ve emekçileri, bugünün emeklileri olarak saraya biat etmeyeceğiz” dedi. Saraç, emeklilerin yoksullukta ve sefalette eşitlenmesine karşı olduklarını, emeklilere kaynak olmadığını söyleyenlere ve her seçim döneminde emeklileri oy kaynağı olarak görenlere karşı olduklarını belirtti.

Whatsapp Image 2024 03 23 At 17.19.31

Milyonlar Açlık Çekiyor

Saraç, emeklilerin rüşvet değil, haklarını istediklerini belirtti. Açlığın pençesinden kurtulabilmek için çalışmak zorunda kalan, hem de güvencesiz ve kayıt dışı işlerde çalışmak zorunda kalan emekliler için orada olduklarını ifade etti.

İnsan Onuruna Yaraşır Hizmet

Saraç, emeklilikte insan onuruna yaraşır ücretin bir hak olduğunu, emekli aylıklarının enflasyona değil milli gelire endeksli olması gerektiğini, emekli bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini ve emekli aylıkları arasındaki farklılıkların giderilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılması ve sağlığın kamusallaştırılması gerektiğini, kendileriyle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almanın bir hak olduğunu ifade etti. Bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmanın bir hak olduğunu belirtti.

Whatsapp Image 2024 03 23 At 17.19.30

Kaynak: Kamer Durdu