Sarıyer’deki Prof. Dr. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu’nda yaşanan öğretmen şiddeti olayı, Antalya'da eğitim sendikalarını harekete geçirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan sendikalar, öğretmenlerin hükümet memuru olmasını reddederek şiddeti kınadı.

İstanbul Sarıyer’de bir öğrencinin velisi tarafından öğretmene yönelik saldırı, Türkiye genelinde büyük tepki topladı. Antalya'da bulunan sonrası Eğitim-Sen Antalya Şubesi, Eğitim-İş Antalya Şubesi, Hürriyetçi Eğitim-İş Antalya Şubesi ve Eğitim Gücü-Sen Antalya Şubesi sendikaları, öğretmene şiddeti protesto etti ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak taleplerini dile getirdi.

Antalya'da eğitim sendikaları öğretmene şiddete tepki gösterdi: 'Hükümet memuru değil öğretmeniz'

'ÖĞRETMENE SAYGI'

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, 'Yanlış sosyal ve kültürel politikalar ile cezasızlık nedeniyle toplumda kara bir tohum gibi filiz veren şiddet, iktidar tarafından eğitimin ve eğitim emekçisini değersizleştirme söylemi yüzünden okullarda da kendini göstermeye başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Cumhuriyet Rejiminin Öğretmenlere verdiği yetkiyi tamamen veli ve öğrenciye verdi. Öğrenci Öğretmenin bakışından rahatsız olduğunu dile getirince öğrenci haklı görünüyor öğretmen hakkında işlem yapılıyor. Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sesleniyoruz; Siz kınamayın sayın bakan, biz kınarız! Kamuoyu kınar, ayıplar! Sizin göreviniz ise bu elim hadisenin adaletle sonuçlanmasına uğraşmak ve bir daha benzerlerinin yaşanmaması için derhal harekete geçmektir. Dünyada başöğretmen unvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde öğretmenlere, eğitim emekçisine reva görülen bu rezil tabloyu kabul etmiyoruz.        Eğitim-İş olarak yaralı öğretmenimize acil şifalar diliyor, ‘Yalnız değilsiniz öğretmenim. Biz buradayız’ diyoruz. Eğitim, ülkeyi parlak bir geleceğe götürecek yegane gemidir; kaptanı denize atılırken izleyici kalırsanız varacağınız yer artık umduğunuz liman olmayabilir! Bu yüzden hep birlikte ‘Öğretmene Saygı’ diye haykırmanın tam vaktidir' dedi.

Antalya'da eğitim sendikaları öğretmene şiddete tepki gösterdi: 'Hükümet memuru değil öğretmeniz'

'HALKIN ÖĞRETMENİYİZ'

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, 'Bizler, öğretmenlerin ‘hükümet memuru’ haline getirilmesini, öğretmen ve yönetici atamalarının siyasi torpillerin gölgesinde yapılmasını değil; nitelikli eğitimin nitelikli öğretmenle mümkün olabileceği gerçeğinden hareketle, çalışma ve yaşam koşullarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. Şu çok iyi bilinmelidir ki, dünyanın her yerinde eğitim emekçileri siyasi iktidarlara değil; sadece ve sadece halka ve öğrencilerine karşı sorumludur. Öğretmenler, mücadele tarihi boyunca hiçbir zaman iktidarın kapı kulu olmamış, bundan sonra da olmayacaktır. Yıllardır ülkenin dört bir yanında fedakârca görev yaparken, aksi yöndeki tüm politika, uygulama ve dayatmalara rağmen hükümetin değil, halkın öğretmeni olmak için mücadele ettiğimiz bilinmelidir. Buradan bir kez daha Sarıyer’de öğretmen arkadaşımıza yönelik saldırıyı kınıyoruz ve bu tür saldırılara karşı tüm eğitim bileşenlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz' ifadelerini kullandı.

Antalya'da eğitim sendikaları öğretmene şiddete tepki gösterdi: 'Hükümet memuru değil öğretmeniz'

'HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ'

Hürriyetçi Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Hilmi Taner, 'Eğitim çalışanları ile eğitim çalışanlarını temsilen biz sendikaların talebi, eğitimcilere şiddetin önlenmesidir, şiddet olayından sonra okul değiştirmek değildir, olay bu kadar açık nettir, kaldı ki bu talihsiz olayın ardından durumun "bir müjde verelim" şeklinde sonuca bağlanmaya çalışılması ise eğitim çalışanlarını son derece üzen bir tavır ve açıklamadır. Eğitimciye şiddeti bugün İstanbul'da gördük yarın Antalya görmeyeceğimizin bir garantisi yoktur. Bu anlamda eğitim çalışmalarının itibarı ve can güvenlikleri Antalya'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Valiliği tarafından ülke genelinde ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öncelik haline getirilinceye kadar, bizleri kendi canımızı ve itibarımızı korumak zorunda bırakanlara hakkımız helal etmediğimizi net bir şekilde ifade ediyoruz' dedi.

Antalya'da eğitim sendikaları öğretmene şiddete tepki gösterdi: 'Hükümet memuru değil öğretmeniz'

Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi

'ÖĞRETMENE ŞİDDET YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRSİN'

Eğitim Gücü-Sen Antalya Şube Başkanı Yıldız Albayrak Sargın, 'Okuldaki tüm öğrencilerin ve personelin güvenliğini sağlamayı okul kapısındaki adı ‘nöbetçi öğrenci’ ‘nöbetçi öğretmene’ yüklemek profesyonel değildir. MEB Öğretmene Şiddet Yasasını çıkarmak ve okulda güvenliği sağlamak için harekete geçmelidir. Çünkü Okulda yaşanan şiddetten sadece mağdur olan öğretmen etkilenmez. Eğitim etkilenir. Şiddet olayına şahit olan öğrenciler etkilenir. Bu yönüyle bu soruna sadece öğretmenler değil, okula çocuğunu gönderen anne-babalar da aktif destek vermelidir. Eğitim Gücü Sendikası olarak eğitim çalışanlarına her türlü şiddetin son bulmasını istiyoruz. Şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. Tüm öğretmenlerimiz bizim öğretmenimizdir. Üyemiz olsun olmasın şiddete uğrayan her öğretmenimizle bizzat ilgileniyor, süreçlerini takip ediyoruz. Eğitim çalışanlarına şiddet için caydırıcı cezalar gelmesi elzemdir. MEB' den beklentimiz, okulları güvenli hale getirecek fiziki tedbirleri alması, okullara mesleği ‘güvenlik’ olan personel atamasını sağlaması, öğretmene el kalktığında davalara Bakanlık düzeyinden müdahil ve savunucu olması, bir an önce gerekli yaptırımları içeren 'Öğretmene Şiddet Yasası'nın bir an önce yürürlüğe girmesidir' diye konuştu

Antalya'da eğitim sendikaları öğretmene şiddete tepki gösterdi: 'Hükümet memuru değil öğretmeniz'

Kaynak: Kamer Durdu