Antalya’da 12-13 Şubat tarihlerinde meydana gelen aşırı yağış ve fırtına sonucu oluşan sel ve su baskınları, bir vatandaşın hayatını kaybetmesine ve geniş çaplı maddi hasara yol açtı.

Afetin Ardından Alınan Kararlar

Yaşanan bu felaketin ardından, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Antalya’nın Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerini Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan etti. Bu karar, 16 Şubat’ta onaylandı ve ilgili birimlere gönderildi.

Afetin Bilançosu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda, Kepez ilçesinde 1 konutun ağır hasar gördüğü, 64 birimden oluşan 6 yapının ise orta hasarlı olduğu belirlendi. Ayrıca, 66 konutun tedbir amaçlı tahliye edildiği bildirildi. Muratpaşa ilçesinde 1 konutun ağır hasarlı olduğu, Kepez, Muratpaşa ve Aksu ilçelerinde toplam 1200 dekarlık örtü altı tarım alanının zarar gördüğü ve 14 küçükbaş hayvanın telef olduğu belirtildi.

Afetten Etkilenenlerin Durumu

İlgili Yönetmelik gereği, Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerinin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edilmesinin ardından, aynı afetten etkilendiği tespit edilen konut ve işyeri sahipleri “afetzede” olarak kabul edildi.

Danıştay Başkanı Zeki Yiğit yeniden başkanlığa seçildi Danıştay Başkanı Zeki Yiğit yeniden başkanlığa seçildi

Kararın İlgililere Bildirilmesi

İçişleri Bakanlığı’nın afet bölgesi ilan edilmesine ilişkin kararı, Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin imzasıyla ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra Türkiye Sigortalar Birliği’ne gönderildi ve gerekli iş ve işlemlerin söz konusu karar doğrultusunda yapılması istendi.

Kaynak: Haber Merkezi