Avukat Feyza Altun'a 3 Yıla Kadar Hapis İstemi Avukat Feyza Altun'a 3 Yıla Kadar Hapis İstemi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, deniz kirliliğine karşı savaşta önemli bir adım attı. Elektronik Gemi Denetim Sistemi ile denizi kirleten 35 deniz aracına toplamda 52 milyon 560 bin TL ceza uygulandı.

Elektronik Gemi Denetim Sistemi ile 24 Saat Takip

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Elektronik Gemi Denetim Sistemi, Antalya körfezindeki 320 kilometrekarelik alanda deniz kirliliğine karşı 24 saat boyunca denetim faaliyetleri yürütüyor. Bu sistem, deniz araçları kaynaklı kirliliği 7/24 denetlemek amacıyla hayata geçirildi.

Deniz Kirliliği ile Mücadele

Deniz Kıyı Yönetimi Şube Müdürü Mustafa Yıldırım, bu teknolojinin Türkiye’de bir ilk olduğunu ve Antalya’nın denizini kirlilikten koruduklarını belirtti. Yıldırım, "Takip ettiğimiz alan çok büyük olduğu için geleneksel yöntemler yerine ‘Elektronik Gemi Denetim Sistemi Merkezi’ hayata geçirildi. Deniz sahası gece gündüz yüksek çözünürlüklü kameralar ile takip edilip taranıyor. Kaydedilen görüntüler anlık olarak Elektronik Gemi Denetim Sistemi Merkezine aktarılıyor. Sintine boşalttığı tespit edilen gemilere ekiplerimiz tarafından kısa sürede müdahale ediliyor ve tutanakla ceza uygulanıyor, bir yandan da numuneler alınıyor. Şu ana kadar bu sistem sayesinde 52 milyon 560 bin lira ceza kesildi” dedi.

Kaynak: İHA