Antalya'nın kıyılarında son günlerde deniz yüzeyinde gözlemlenen sarı renk tonlarındaki tabakanın, gemi atıkları değil, doğal polen tozları olduğu tespit edildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, deniz suyu numunelerinde gerçekleştirilen analizler ve mikroskobik incelemeler sonucunda bu sonuca varıldığı belirtildi.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte, rüzgarlarla taşınan bitki ve ağaç polenlerinin kıyılarda gözlemlenmesinin doğal bir süreç olduğu vurgulandı. Mevsimsel değişimlerle birlikte ortaya çıkan bu tabakanın, doğanın kendi döngüsünün bir parçası olduğu ifade edildi.

Antalya Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan araştırmalarda, deniz suyu numunelerinde bulunan maddelerin organik kökenli polen tozları olduğu belirlendi. Polenlerin çaplarının ortalama olarak 100 mikron olduğu ve balmumu formunda yapıya sahip oldukları için su yüzeyinde yüzdükleri ve suya karışmadıkları açıklandı.

Araştırmalara göre, bir orta boy meyve ağacının ortalama olarak 600 milyon, bir çam kozalağının ise yılda 5 milyondan fazla polen üretebildiği belirtildi. Bu doğal süreçlerin sonucunda, kıyılarımızda meydana gelen sarı renk tonlarındaki tabakanın, milyonlarca bitki ve ağaç tarafından üretilen polenlerin rüzgarlarla taşınması sonucu oluştuğu ifade edildi.

Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Antalya Teleferik Kazası Açıklaması Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Antalya Teleferik Kazası Açıklaması

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, doğal çevrenin korunması ve denizlerin temiz tutulması adına çalışmaların titizlikle sürdürüleceğini belirtti. Kamuoyuna yapılan bu açıklamanın ardından, deniz yüzeyinde gözlemlenen sarı tonlardaki tabakanın doğal bir olgu olduğu konusunda bilgi verilmiş oldu.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/Bülten