Antalya’da son bir haftada kıyıya vuran 8 ceset vakası sonrasında, Akdeniz açıkları taranmaya başlandı. Deniz polisi ve sahil güvenlik ekipleri, hem kıyıyı hem de açığı aralıksız ve kademeli olarak didik didik tarıyorlar. Çalışmalara havadan da destek veriliyor. Ancak, şu ana kadar yapılan taramalarda herhangi bir cesede rastlanılmadı.

Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik Ekipleri Alarmda

Antalya sahillerinde son bir haftada 8 cesedin bulunmasının ardından İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Deniz Polisi ekipleri adeta alarma geçti. Kaleiçi Yat Limanı’ndan çıkış yapan çok sayıda bot, Akdeniz açıklarını taramaya başladı. Sahil Güvenlik ekiplerinin de katıldığı çalışmalara havadan da destek veriliyor. Ekipler, ara vermeden hem kıyıyı hem de açığı kademeli olarak didik didik tarıyorlar.

Gebze'de Beton Elektrik Direğine Çarpan Otomobil Kazası: 3 Yaralı Gebze'de Beton Elektrik Direğine Çarpan Otomobil Kazası: 3 Yaralı

Orhan Çevik: “Sürekli Denizde Tarama Halindeyiz”

Konuyla ilgili Antalya Valiliğinin daha önceki açıklamasını hatırlatan Orhan Çevik, 2,5-3 ay önce Lübnan’da bir gemiye 80-90 kadar Suriyelinin bindiğini, Akdeniz açıklarına ilerleyen gemiden haber alınamadığını ve battığı yönünde değerlendirmeler olduğunu söyledi. Bu değerlendirmelerden yola çıkarak hava muhalefeti, akıntı gibi sebeplerden dolayı cesetlerin Antalya kıyılarına vurduğu yönünde düşüncelerini aktardı. Çevik, “Kıbrıs’ta da 3-4 ceset vurmuş. Üzerindeki kıyafetlerden, ayakkabılardan Suriye imalatı olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla o yönde bir değerlendirmemiz var. İlgili birimlerde konu ciddi bir şekilde takip ediliyor. Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi araç gereçleriyle sürekli denizde tarama halinde, çalışmalarımız devam ediyor. Şu ana kadar rastlayamadık. Uluslararası sularda devletimiz tüm imkanlarıyla, ilgili devletlerle birlikte koordineli bir şekilde yürütecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi