Antalya'nın Kemer ilçesi Kuzdere Mahallesi Gedelme Yaylası'ndaki ormanlık alanda böcek toplamaya çalışan bir Rus vatandaşına, Çevre Kanunu'na muhalefet suçundan 378 bin 141 lira idari para cezası uygulandı.

Olayın Detayları

Kemer Orman İşletme Şefliği'nde görevli orman muhafaza memurları, Gedelme Yaylası'nda böcek toplamaya çalışan kişiyi tespit ederek durumu Doğa Koruma Milli Parklar Şefliği'ne bildirdi. Şeflik ekipleri olay yerine gelerek Rus akademisyen olduğunu belirlediği I.I.'ye müdahale etti. Akademisyenin kullanımında olan böcek yakalama aleti ve canlı haldeki 'Myrmeleontidae' türü 3 helikopter böceği el konuldu. Ele geçirilen böcekler doğaya salınırken, akademisyene ağır bir idari para cezası kesildi.

Eşgüdüm Kurulu'ndan Sert Tepki: Yaşam Hakkını Savunmayan Bu Yasa Değişikliğini Kabul Etmiyoruz! Eşgüdüm Kurulu'ndan Sert Tepki: Yaşam Hakkını Savunmayan Bu Yasa Değişikliğini Kabul Etmiyoruz!

Resmi Açıklama

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, olay sonrası sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, "Kemer'de yabancı uyruklu bir şahsın böcek topladığı ihbarı üzerine ilgili şahsa Çevre Kanunu'na muhalefetten 378 bin 141 TL cezai işlem uygulandığını" belirtti.

Kaynak: İHA