Heyelan Riskleri Hakkında Önemli Uyarılar! Heyelan Riskleri Hakkında Önemli Uyarılar!

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde, falezlerin denizle buluştuğu bir noktada balık tutmak isteyen bir vatandaş, nesli tükenme tehdidi altında olan Akdeniz fokuyla karşılaştı. Bu olay, balıkçının sevincini ve şaşkınlığını ortaya koydu.

Fokla Karşılaşma Anı

Balıkçı, karşılaştığı fok balığına bakarak, “Bak bak foka bakın, foka? Ne haber? Şuna bakar mısınız? Fok var fok, balık olur mu olmaz. Ne kadar güzel geliyor” dedi. Fok balığı, bir süre daha bölgede yüzerek, falezlerin altında bulunan mağarasına çekilerek gözlerden kayboldu. Bu anlar, balıkçı tarafından cep telefonu kamerası ile kaydedildi ve sosyal medyada paylaşıldı.

Akdeniz Üniversitesi’nden Uyarı

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya kıyılarında 25’e yakın fok olduğunu belirtti ve balıkçıları uyardı. Gökoğlu, “Falezlerin denizle buluştuğu alanda balıkçılar canlı balık atıyorlarsa ya da oltada balık atarlarsa foklar bunlara yakalanabilir” dedi.

Ölü Fok Bulundu

Öte yandan, Konyaaltı Sahili açıklarında dün bir yavru Akdeniz foku ölü bulundu. Yavru fokun, fırtına nedeniyle kayalara çarptığı ya da balıkçı ağına takılarak boğulup öldüğü tahmin ediliyor. Gökoğlu, “Dün ölü bir fok aldık, boyun bölgesinde ve ayak bölgesinde izler gördük, tahminimce bu fok balıkçı ağında tutuldu ve boğularak öldü” dedi.

Antalya’da Balıkçının Fokla Sevinci: Fok Var Fok!

Foklar İnsanlara Zarar Vermez

Gökoğlu, fokların insanların yakınına kadar geldiğini, ancak kimsenin korkmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Eylül-Ekim aylarında yavruların sıklıkla görüldüğünü ve Antalya’nın çeşitli bölgelerinde yuvalarının olduğunu belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi