Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan 90 yıllık Taş Mektep, Antalya Valiliği ve Aksu Belediyesi’nin desteği ile restore edilerek kütüphaneye dönüştürüldü. 2020 yılında başlanan restorasyon çalışmaları sonucunda, 2 milyon 316 bin lira harcanarak tamamlanan bina, hem öğrencilere hem de vatandaşlara hizmet vermek üzere kütüphane olarak kullanılmaya başlandı.

Taş Mektep’in Tarihi

Taş Mektep, 90 yıllık bir geçmişe sahip. Yıllarca terk edilmiş, yıkık ve harabe bir durumda olan bina, Antalya Valiliği’nin sağladığı ödenek desteği ve Aksu Belediyesi’nin iş birliği ile restore edildi. Restorasyon çalışmaları sırasında, sıva katmanının altından çıkan taş tahta, Valilik tarafından koruma altına alındı.

Kendi Küçük Başarısı Büyük! 4 Yaşında Sergi Açtı Kendi Küçük Başarısı Büyük! 4 Yaşında Sergi Açtı

Kütüphane Olarak Hizmet Vermeye Başladı

Restorasyonun tamamlanmasının ardından Taş Mektep, kütüphane olarak hizmet vermeye başladı. Çocuklar burada bilgilerini tazeleyerek, geleceğe daha büyük bir ışık tutuyorlar. Antalya Valiliği Koruma ve Restorasyon Uzmanı Kültür Varlıkları Birim Yetkilisi Cemil Karabayram, Aksu ilçesindeki tüm tarihi yapıların tek tek ele alınacağını ve Aksu’nun tüm tarihi güzelliklerinin geleceğe kazandırılması için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Kaynak: İHA