Antalya Kepez Belediyesi’nin Antalya Bilim Merkezi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Hacıbeyoğlu’nu öğrencilerle buluşturdu. Hacıbeyoğlu, yapay zeka tekniklerinin kullanım alanları, uygulamaları, geliştirme araçları, dezavantaj ve etkileri hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Yapay Zeka Teknolojileri Üzerine Söyleşi

Hacıbeyoğlu, Kepez Belediyesi’nin Dokumapark’ta hizmete açtığı Antalya Bilim Merkezi’nde yapay zeka teknolojilerini anlattı. Lise öğrencilerinin dinleyici olarak katıldığı söyleşide, yapay zekanın günümüzde ve gelecekteki rolüne dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bilişim Alanındaki Talebin Artışı

Hacıbeyoğlu, bilişim alanındaki talebin giderek arttığını ve bu talebin dünya genelinde olduğunu belirtti. Özellikle pandemi sürecinde uzaktan çalışmanın popüler hale gelmesiyle birlikte, bilişim mesleklerine olan ilginin de arttığını ifade etti.

Yeni Meslekler ve Yapay Zeka

Hacıbeyoğlu, “Önümüzdeki 20 yıl içinde dünyadaki mesleklerin yüzde 20’si bitecek. İnsanların para kazanmak için yaptıkları ara işlemleri artık bilgisayar sistemleri, robotlar yapmaya başlayacak. Bunun yanında yeni meslekler ortaya çıkacak. Ortaya çıkacak yeni mesleklerin büyük bir kısmı da bilişim sistemleri ile ilgili olacak.” dedi.

Yapay Zeka ve Endüstri

Hacıbeyoğlu, yapay zekanın endüstriyel alanlardaki kullanımının hız ve kalite artışına yol açtığını, endüstriyel robotlar, otomasyonlar ve yazılımların insanların yerine geçmeye başladığını ifade etti.

Pelin Akil ve Anıl Altan Çifti Boşanıyor Mu? Yanıt Geldi Pelin Akil ve Anıl Altan Çifti Boşanıyor Mu? Yanıt Geldi

Teknolojinin Doğru Kullanımı

Hacıbeyoğlu, teknolojinin doğru kullanımının insanlık için büyük fırsatlar sunabileceğini ancak aynı zamanda dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini belirtti. “Önemli olan teknolojinin gelişmesi değil, önemli olan teknolojinin kullanım alanlarıdır.” diyen Hacıbeyoğlu, teknolojinin doğru kullanımının önemine vurgu yaptı.

Kaynak: Haber Merkezi