Antalya Valisi Hulusi Şahin, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Yerel Yönetimler seçimleri öncesi ‘Seçim Güvenliği’ konusunda bir açıklama yaptı. Vali Şahin, gazetecilerin seçim sürecini izlemenin işin doğası olduğunu belirtti ve “Gazetecilerin bu süreci izlemesi gerekiyor” dedi.

Kaşpazarı Yaylası’nda GES’e büyük tepki! ‘Yaylamıza dokunmayın’ Kaşpazarı Yaylası’nda GES’e büyük tepki! ‘Yaylamıza dokunmayın’

Seçim Güvenliği Toplantısı

Antalya Hükümet Konağı’nda düzenlenen toplantıya Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu ve Antalya Emniyet Müdürü Orhan Çevik katıldı. Vali Şahin, toplantıda yaptığı açıklamada, “Demokrasinin bayramı olan seçimlerimizin hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye, 1920 yılından bu yana dünyanın en adil ve düzgün seçimlerini yapan bir ülkedir. Bu geleneği sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

Demokratik Bir Süreç İçin Çalışmalar

Vali Şahin, “İdare olarak, güvenlik, personel, araç ve gereç gibi konularda gerekli desteği sağlayacağız. Vatandaşlarımızın özgür iradesinin sandığa yansıması için tüm önlemlerimizi aldık. 2023 yılındaki seçimlerde 1.047 binada 5.592 sandık kurulmuştu ve 1 milyon 908 bin 832 seçmen oy kullanmıştı. Bu yıl da benzer sayıları bekliyoruz” dedi.

Gazetecilerin Rolü

Basın mensuplarının adliyeye giriş zorluğu hakkında sorulan bir soruya Vali Şahin, “Yetki YSK’nın. Normal şartlarda tüm okuma işlemi alenidir. Aleni olduğu için gazetecilerin de bu süreci izlemesi gerekiyor. Bu, seçimin aleniyetinin bir parçasıdır, ancak işin niteliği gereği düzen ve nizamın sağlanması için belirli tedbirler alınabilir. Gazetecilerin sayımlara, okumalara nezaret etmeleri işin tabiatıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi