Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 2024 yılının iş dünyası için “mevcudu koruma yılı” olacağını belirtti. Çandır, “Üyelerimiz, sektörümüz, kentimiz ve nihai olarak ülkemiz için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Ekonomik Değerlendirmeler ve Beklentiler

Çandır, 2024 yılına tüketici enflasyonunda %64,77, yurt içi üretici enflasyonunda %44,22, yurt dışı üretici enflasyonunda %58,40 ve tarım ürünleri üretici enflasyonunda %52,66 oranlarında bir artışla girildiğini belirtti. Ayrıca, 2023 yılında seçimlerin ardından başlayan yeni ekonomi yönetimiyle, bütçe açığını azaltma ve para politikasını sıkılaştırma dönemine girildiğini ifade etti.

Zorluklar ve Mücadele

Çandır, 2024 yılına %58,46 oranında yeniden değerleme, %50 maaş artışı ve personel maliyeti artışlarıyla başlandığını belirtti ve “İş dünyası olarak bu artışlar ve biriken zorluklarla karşı karşıyayız. Maliyet artışları ve kamunun sıkılaşması, fiyat düzenlemeleri ve piyasa kontrolü altında faaliyet gösteriyoruz. Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda talep düşüşü ve artan rekabetle mücadele ederken, önümüzdeki dönemdeki belirsizliklerin ve risklerin farkındayız” dedi.

Marketlerde yeni dönem: O ürünler artık satışa sunulamayacak Marketlerde yeni dönem: O ürünler artık satışa sunulamayacak

Tarım Topraklarının Korunması

ATB Başkanı Ali Çandır, birleştirilmiş meslek komitesi toplantısında ekonomi, tarım ve Antalya’nın gündeme geldiğini belirtti. Komite üyelerinin Antalya’nın trafik ve altyapı problemleri, artan imar rantı ve inşaat baskısının iş hayatı ve tarım sektörüne olan etkileri ile EXPO2016 alanının kente kazandırılması konularını gündeme getirdiğini belirtti. Çandır, komite üyelerinin ortak sesinin tarım topraklarının korunması gerektiği yönünde olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA