Ramazan Bayramı tatili sırasında yoğunluğun yaşandığı teleferik tesisinde 12 Nisan’da meydana gelen kazada, parçalanan kabinden düşen bir kişi hayatını kaybetti. Aynı kabindeki 2’si çocuk 7 kişi yaralandı. Diğer kabinlerde tahliyeleri yapılan 11 kişi de kontrol amaçlı hastaneye kaldırılmıştı.

Meteoroloji'den çok sayıda il için sağanak uyarısı Meteoroloji'den çok sayıda il için sağanak uyarısı

Kaza Sonrası Gözaltına Alınanlar

Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden, aralarında eski ANET Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile A.B.S, O.E, S.T. ve S.Y. tutuklandı. Diğer 8 şüpheli adli kontrol şartıyla, R.T. ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Duruşma Bugün

Antalya’daki teleferik kazasının iddianamesi tamamlandı ve bugün Mesut Kocagöz’ün duruşması saat 15.00’de gerçekleşecek.

Teleferik İnşaatı ve İşletme Süreci

Antalya Tünektepe Teleferik İnşaatı Yapım İşi, 21. Dönem Antalya İl Genel Meclisi döneminde Antalya İl Özel İdaresi tarafından STM Sistem Teleferik Mont. Tur. İnş. San. ve Tic. A.Ş.’ye 9 milyon 800 bin Lira’ya ihale edildi. İşe başlama tarihi 22 Nisan 2013 olan Antalya Tünektepe Teleferik İnşaatı Yapım İşi ihalesinde işin bitişi tarihi 17 Nisan 2014’tü. 22 Mayıs 2013’te dönemin Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ve 21. Dönem Antalya İl Genel Meclisi üyeleri, Antalya protokolü ile temel atma töreni gerçekleştirdi.

Teleferik Tesisi’nin İşletme Süreci

Teleferik yatırımı süreci, dönemin Antalya il Genel Meclisi Songül Başkaya’nın önergesi ile başlamıştı. Bir firma tarafından işletilen Tünektepe Tesisi’ndeki döner gazinonun Antalya Valisi Alaaddin Yüksel döneminde tahliyesi yapılmış ve 2013 döneminde ihale ve temel atma süreci gerçekleşmişti. Yapılan yasa değişikliği ile 2014’te Antalya İl Genel Meclisi kapatılırken, Antalya Tünektepe Teleferik, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Menderes Türel’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yapımı Anadolu Teleferik A.Ş. tamamlanan Tünektepe Teleferik Tesisi’nde ilk yolcular 6 Şubat 2017’de taşındı. Belediyeye ait ANET A.Ş tarafından işletilen tesis, Türkiye’nin en ucuz teleferiği reklamıyla tanıtıldı.

Ruhsatlandırma Süreci

Antalya’nın 618 rakımlı noktası Tünektepe’de yapılan teleferiğin imalatı 2016’da tamamlanırken TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından 12-13 Aralık 2016’da incelenmişti. Eksiklikler giderilerek 16 Ekim 2017’de mevcut durumunun korunması koşulu ile çalıştırılmasının uygun olduğu kanaatine varılarak tesis, 8 Kasım 2017’de ruhsatlandırılmaya uygunluk yazısı almıştı. 

Kaynak: Kamer Durdu