2008 Yılında Menderes Türel’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde tahsisi alınan Sarısu Halk Plajı mevkiinde CHP’li Başkan Mustafa Akaydın döneminde çevre düzenlemesi, büfe, kır bahçesi gibi işletmeleri yapılarak alan halka açılmıştı. Türel’in ikinci döneminde ise yine bölgenin içerisinde bulunan kadınlar plajı hizmete girmişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce yönetilen Sarısu Halk Plajı’nı Konyaaltı Orman İşletme Müdürlüğü 20 yıllığına açık arttırma usulü ile kiralanması için ihaleye çıkardı.

LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer’den Büyük Tepki! LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer’den Büyük Tepki!

Whatsapp Görsel 2024 05 06 Saat 11.17.19 C45Fc376

BELEDİYE İHALEYE GİRECEK Mİ?

Konyaaltı ilçesi Sarısu mevkiinde 27,604 hektar alanın 20 yıllığına kiralanması için geçici teminat bedeli 3 milyon 702 bin 660 TL, tahmini yıllık işletme kira bedeli ise 12 milyon 342 bin 200 TL olarak ihaleye çıkması planlanıyor. 17 Mayıs 2024 Cuma günü saat 11.00’de Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi Finike Salonu’nda ihaleye çıkması beklenen alanın kapalı teklif usulü (arttırma) ile ihale edileceği belirtildi. Alanda 2 adet kır kahvesi, 2 adet kır lokantası, 3 adet spor tesisi destek binası, 12 büfe, gölgelik ve giriş kontrol ünitesi bulunurken, halkın kullanımında olan alanın yine özelleştirilmesi ihtimali gündeme geldi. İhaleye özel firmaların da teklif vererek kazanıp işletmesi ihtimali olduğu için giriş ücreti alınmayan Sarısu Halk Plajı’nda özelleşme olması durumunda giriş ücreti alınabileceği, mahrumiyet bölgesi olduğu için büfelerde ve kır bahçelerinde fahiş fiyatlı satış olabileceği konusu da akıllara gelirken, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleye kendi şirketlerinden birisiyle katılıp katılmayacağı, ihalenin özel bir firmada kalıp kalmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Belediyeye değil yandaşa! Belediyeye değil yandaşa!

BÜYÜKŞEHİR 2009'DA 15.7 MİLYON YATIRIM YAPMIŞTI 

Sarısu mesire alanı Menderes Türel döneminde Orman Bakanlığı'ndan 29 yıllığına kirlanmıştı. CHP'li Akaydın dönminde 15 Milyon 760 bin TL belediye kasasından para çıkmış ve yatırım yapılmıştı. Ancak 1 Nisan 2016'da TİP değişikliği yapılabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Orman Bakanlığı arasında protokol noterden iptal edilmişti. 2019 Yılı Mayı ayında ise alan ihaleye çıkmıştı. CHP'li belediyenin kazandığı Antalya'da o dönemde de ihale tartışma yaratmıştı. 

Sarısu mesire alanı Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi ANET AŞ tarafından işletiliyordu. 

Kaynak: Kamer Durdu