SOL Parti Antalya İl Sekreteri Öykü Ağtaş, son zamanlarda Antalya sahillerine vuran ölü bedenlerin durumunun bir an önce aydınlatılması gerektiğini belirtti.

Sahillerde Bulunan Cansız Bedenler

Antalya’nın Alanya ve Manavgat sahillerinde 8, Muğla’nın Köyceğiz’e bağlı Ekincik Koyu’nda 1, Kuzey Kıbrıs’ın Dipkarpaz bölgesinde 2, Hatay’da Asi Nehri tahliye kanalında ise 3 olmak üzere toplamda 14 kişinin cansız bedeni bulundu. Bulunan bedenlerin beden bütünlüğünün olmaması hepimiz için düşündürücü.

G Eeh Mi7 W4 A A O T L G

Merve Şevval Elmas’ın Gizemli Ölümü

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Kadriye Mahallesi sahilinde bulunan bedenin 4 Ocak tarihinden beri haber alınamayan 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Merve Şevval Elmas’a ait olduğu tespit edildi. Merve’nin ölümü ile ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatılıp suçluların ivedilikle cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Kadına Yönelik Şiddet ve İktidarın Sorumluluğu

Kadına yönelik şiddet konusunda görevlerini yerine getirmeyen iktidar sahipleri her bir kadının ölümünden sorumludur. Bir gecede İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldıranlar, 6284 sayılı kanunu uygulamayarak yok sayanlar, Medeni Kanunu tartışmaya açarak kadınların haklarını ve yaşamlarını tehlikeye atanlar, faillere ödül gibi sözde cezalar verenler bu ülkedeki kadınların özgürlüklerini yok sayanlardır, kadınların kazanılmış haklarını gasp edenlerdir, kadınları eve hapsetme gayesindeki patriyarkal düzenin temsilcileridir.

Mülteci Sorunu ve Avrupa Birliği’nin Rolü

Avrupa Birliği’nin para karşılığı AKP ile beraber ülkemizi bir mülteci hapishanesine çevirmesi kabul edilemez. Ülkelerini terk etmek zorunda kalarak kendilerine yaşayacak yer arayan, insani koşulları yok sayılarak pazarlık konusu edilen, oradan oraya gitmek zorunda bırakılan, yok sayılan mültecilere ait olabileceği söylenen cansız bedenler emperyalist güçlerin çıkarları doğrultusunda besledikleri savaşların gerçek yüzünü bir kez daha ortaya seriyor.

Çözüm Önerileri

Bölgedeki savaş politikalarına son vermek ve barışı tesis edecek politikalar geliştirmek gerekmektedir. AB ile imzalanan ve bir utanç belgesi olan geri kabul antlaşması derhal iptal edilmelidir. Mültecilerin başta AB ülkeleri olmak üzere üçüncü ülkelere güvenli geçişi sağlanmalıdır. Ülkemizde vatandaşlık almış burada doğmuş büyümüş insanların ülkemize uyum sağlaması için gerçekçi bir program hızla hayata geçirilmelidir. İş gücünde bulunan insanlar için güvenceli iş ortamı sağlanmalıdır.

Manavgat’ta Vizyon Projeler Hizmete Açılıyor Manavgat’ta Vizyon Projeler Hizmete Açılıyor

Unutulmamalıdır!

Mülteci haberleri sıradanlaştırılmaya çalışılsa da 2 Eylül 2015 tarihinde Yunanistan’a geçmek için bindikleri botun batması sonucu Bodrum kıyılarına vuran Suriye uyruklu, 3 yaşındaki Aylan bebeğin görüntüsü dünyanın zihnine kazılı durumdadır.

Konunun Takipçisiyiz!

SOL Parti Antalya İl Örgütü olarak Antalya sahilleri başta olmak üzere güney illerinin sahillerine vuran cesetler hakkında durumun bir an önce aydınlatılmasını talep ediyoruz. Konunun takipçisi olacağız.

Kaynak: Haber Merkezi