Antalya’nın tarihi Kaleiçi bölgesindeki Saat Kulesi’nde, restorasyon çalışmaları sırasında Roma dönemine ait bir kamu binasına ait olduğu düşünülen Yunanca harfler içeren bir blok bulundu. Bu bulgu, Saat Kulesi’nin Şubat ayı ortasında planlanan açılışını engellemedi.

Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilmesi Gereken Antik Kentler! Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilmesi Gereken Antik Kentler!

Saat Kulesi’nde Tarihi Keşif

Saat Kulesi, Antalya’nın en önemli sembollerinden biridir ve Helenistik döneme tarihlenen burçlar üzerinde yer alır. Kule kısmı Bizans döneminde yapılmış ve 1900’lü yılların başında II. Abdülhamid döneminde Saat Kulesi olarak inşa edilmiştir. Restorasyon çalışmaları sırasında, yapının orta bölümündeki bir blokta Roma Dönemi’nde işlendiği tahmin edilen Yunanca ‘TÜ’ harfleri bulundu. Bu blokun, Kaleiçi bölgesindeki bir kamu binasından getirilerek Saat Kulesi’nin inşasında kullanıldığı belirlendi.

Akdeniz Üniversitesi’nden Açıklama

Akdeniz Üniversitesi Eski Çağ Diller ve Kültür Bölümü Yunan Dili Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nuray Gökalp Özdil, Saat Kulesi’nde Roma İmparatorluğu Dönemi’nde devşirme olarak kullanılan bazı mimari blokların varlığını bildiklerini belirtti. Özdil, yeni bulunan bloğun, büyük olasılıkla Kesik Minare çevresindeki bir yapıdan buraya getirildiğini ifade etti.

Antalya Valiliği’nden Açıklama

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Yetkilisi Koruma ve Restorasyon Uzmanı Cemil Karabayram, Saat Kulesi’nde 2020 yılından bu yana devam eden çalışmaların sonucunda bu tarihi bulgunun ortaya çıktığını belirtti. Karabayram, bu bulgunun Saat Kulesi’nin açılışına engel olmadığını ve Saat Kulesi’nin Şubat ayı ortasında açılmasının planlandığını ifade etti.

Kaynak: İHA