Antalya Kadın Platformu, kadın cinayetlerinin önlenmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar yürürlüğe girmesi için Attalos Meydanı’nda bir eylem düzenledi. Simay Pertev, eylemde yaptığı açıklamada, “Erkek devlet şiddetinin karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz, birbirimizi, yaşamımızı, hayatımızı savunmaya devam ediyoruz” dedi.

Her Gün Yeni Bir Kadın Cinayeti

Antalya Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Simay Pertev, her güne yeni bir kadın cinayeti ile uyanıldığını belirtti. Pertev, erkeklerin sokak ortasında öldürdüğü kadınlar için “savunmasız buldum öldürdüm” diyebilme cesaretini İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasından ve bu iktidarın kadın düşmanı politikalarından aldığını ifade etti.

Whatsapp Image 2024 05 09 At 18.17.50 (1)

Kadın Cinayetleri Politiktir

Pertev, “Kadın cinayetleri politiktir. 2021 yılında 280 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 217 kadın ise şüpheli şekilde ölü buldu. 2022 yılının sadece Ocak ve Şubat aylarında 49 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 49 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. 2023 yılında ise 438 kadın erkekler tarafından katledildi. Bu tablo bizlere göstermekte ki kadınlar en çok aile içinde şiddete uğruyor, en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Kadınların faillerinin çoğu eş, eski eş, sevgili veya yakın akraba” dedi.

Antalya'da 19 mayıs coşkusu denizlerde yaşandı: Tekneler Türk bayraklarıyla süslendi Antalya'da 19 mayıs coşkusu denizlerde yaşandı: Tekneler Türk bayraklarıyla süslendi

Whatsapp Image 2024 05 09 At 18.17.50

Yük Kadınların Sırtında

Simay Pertev, “Biz kadınlar ‘Erkek Devlet Şiddetini’ erkek şiddetine maruz kaldığı için şikâyete giden kadınları karakollardan evlere geri göndermesinden; mahkemelerde tecavüzcü ve katil erkekleri, erkeklik indirimleriyle affetmesinden; hayatına sahip çıkan kadınlara ağır cezalar vermesinden; nafaka hakkına saldırmasından; kürtajı engellemeye çalışmasından; kamu kreşlerini kapatıp çocuk bakımını özel sektöre ve yoksulları da cemaat ve tarikat kreşlerine mecbur bırakmasından; ev içindeki tüm iş yükünü kadınların sırtına yüklerken kadınları sermayeye ucuz iş gücü haline getirmesinden tanıyoruz. Erkek devlet şiddetinin karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz, birbirimizi, yaşamımızı, hayatımızı savunmaya devam ediyoruz” dedi. 

Antalya’daki Kadın Muhtarlar Kemer’de Toplandı! Antalya’daki Kadın Muhtarlar Kemer’de Toplandı!

Kaynak: Kamer Durdu