Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü hava trafik kontrolörleri hak arayışı ve isteklerinin kabul edilmemesi üzerine inisiyatif almadan çalışma kararı üzerine Türkiye genelinde havalimanlarında işleyiş yavaşladı. Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası (HTK-SEN) EuroControl verilerini paylaştı. EuroControl verilerine göre 10 Mayıs – 26 Haziran 2024 tarihleri arasında ¨Türkiye Geneli Geciken Trafik Oranı¨ inisiyatif alınan günlerde ortalama yüzde 23 iken, inisiyatif almadan çalışılan günlerde bu oran ortalama yüzde 45 olarak kaydedildi.

111

GECİKME 2 KAT ARTTI

DHMİ hava trafik kontrolörlerinin aldığı inisiyatif almadan çalışma (İAÇ) kararı sonrası Antalya Havalimanı uçuşlarında yaşanan aksaklıklar günden güne artış gösterdi. HTK-SEN resmi hesabında yaptığı paylaşımda ¨Bu gecikme oranı yaklaşık 2 katına çıkmıştır. Hava Trafik Kontrolörlerimizin aldıkları inisiyatiflerle sektöre olan katkısı somut verilerle bir ke daha tescillenmiştir. Tüm ilgilileri, ülkemize rekor üstüne rekor kırdıran bu emeğin karşılığını vermeye, özlük hakları hususundaki iyileştirme vaatlerini yerine getirmeye davet ediyoruz¨ diyerek hak arayışlarının devam edeceğini belirtti.

Antalya Havalimanı'nda kriz büyüyor! Havada inisiyatif kalktı! Antalya Havalimanı'nda kriz büyüyor! Havada inisiyatif kalktı!

¨İŞ YAVAŞLATMA YOK¨                                                                                                  

İnisiyatif almadan çalışma kararı aldıklarını ve iş yavaşlatma açısından bir eylemlerinin söz konusu olmadığını belirten HTK-SEN Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye genelinde iki katına çıkan gecikmeler hakkında Akdeniz Gerçek Gazetesi’ne konuştu. HTK-SEN Yönetim Kurulu Üyesi ¨Biz ülke menfaatlerini düşünerek hareket ediyoruz. Ülkemize girecek dövizin ve diğer gelirlerin arttırılması amacıyla başlattığımız farkındalık faaliyeti devam ediyor. Bu faaliyetimizin ‘Zam istiyorlar’ da ‘İş yavaşlatıyorlar’ diyerek nitelendirilmesi doğru değil. Tamamen ülke menfaatine yarayan bir hareket bu. İnisiyatif aldığımız oranla inisiyatif almadığımız oran arasında ne kadar gecikme olduğunu gösteren EuroControl verilerini paylaştık¨ dedi.

¨BU BİR EYLEM DEĞİL¨                                                                                                           

Hava trafik kontrolörlerinin özlük haklarını koruma çerçevesinde İAÇ kararının 30 Haziran 2024 tarihinde bitmesi bekleniyor. İAÇ kararının olumlu bir geri dönüş alınamadığı takdirde uzatmaya gidilebileceğini belirten HTK-SEN Yönetim Kurulu Üyesi, ¨Taleplerimiz karşılanana kadar devam edeceğiz. Antalya Havalimanındaki bazı aksaklıkları bizimle bağdaştıranlar var. Biz iş yavaşlatmıyoruz ya da geciktirmiyoruz. Ülke genelinde yaptığımız faaliyete devam edeceğiz. 30 haziranda tekrardan bir değerlendirilmeye gidilecek. Hak arayışımıza ve taleplerimize olumlu bir dönüş aldığımızda faaliyetlerimiz son bulacak. Bu bir eylem ya da grev değil. Tamamen geçmişte alınan inisiyatifleri almama kararı aldık. Bunun dışında tüm kurallara riayet ederek çalışmalar sürüyor¨ şeklinde sözlerini noktaladı.

15 Temmuz'da 'Milletin Zaferi' temasıyla anma etkinlikleri düzenlenecek 15 Temmuz'da 'Milletin Zaferi' temasıyla anma etkinlikleri düzenlenecek

Muhabir: Dilan ANDIÇ