Antalya, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir turizm cenneti olarak bilinir. Bu yıl, farklı konseptlerde ve mimarilerde, 418’i 5 yıldızlı olmak üzere toplam 812 otelde misafirlerini ağırlıyor.

Antalya’nın Turizm Başarısı ve Yeni Rekor Hedefi

Geçen yıl 16 milyondan fazla yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya, bu yıl yeni bir rekora koşuyor. Kaliteli ve zengin aktivitelerin yapıldığı otelleriyle ön plana çıkan Antalya, dünyanın dört bir yanından gelen konuklarını ağırlıyor.

Antalya’nın 5 Yıldızlı Otelleri ve Tematik Mimarisi

Antalya, tematik mimariyle lüksü bir araya getiren 5 yıldızlı otellerinde dünyanın dört bir yanından gelen konuklarını misafir ediyor. Yaklaşık 70 yıl önce faaliyete geçen turistik amaçlı ilk konaklama tesisi ile turizm hikayesi başlayan Antalya’da bugün 418’i 5 yıldızlı, 218’i 4 yıldızlı toplam 812 otel ve 5 ve 4 yıldız konseptinde 46 tatil köyü bulunuyor. Kentteki yatak kapasitesi ise 450 bin 138’i 5 ve 4 yıldız olmak üzere 648 bin 285’e çıktı.

Antalya’nın Turizm Hedefleri ve Hazırlıkları

Antalya Valisi Hulusi Şahin, bu yıl turizm sezonunun erken başladığını belirtti. Geçen yıl yerli ve yabancı yaklaşık 23 milyon turistin Antalya’da tatil yaptığını anımsatan Şahin, bu yıla da geçen seneye göre yaklaşık yüzde 15 artışla başladıklarını belirtti.

Kemer’de Unutulan Cep Telefonunun Başına Bakın Ne Geldi? Kemer’de Unutulan Cep Telefonunun Başına Bakın Ne Geldi?

Antalya’nın Turistik Yatak Kapasitesi ve Kaliteli Hizmeti

Antalya, 650 bin civarında turistik yatak kapasitesi olan bir şehir. Türkiye’de birinci hatta ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci olan illerimizin toplamından daha fazla. Bu 650 bin yatak kapasitesinin 400 bini ise 5 yıldızlı otel. Müthiş rakamlar bunlar hatta turizmde iddialı çoğu ülkenin sahip olduğu rakamı, Antalya tek başına barındırıyor.

Antalya’nın Mavi Bayraklı Plajları

Türkiye’nin sahip olduğu mavi bayrak sayısına göre dünyada üçüncü ülke olduğunu söyleyen Şahin, Türkiye’deki 550 civarındaki mavi bayraklı plajın yaklaşık yarısının Antalya’da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA