Londra merkezli pazar araştırma şirketi Euromonitor dünyanın en iyi 100 kentini duyurmuş. Listede Türkiye'den 3 şehir yer alıyor.  Ekonomik ve ticari performans, turizm potansiyeli, altyapı, politika ve çekicilik, sağlık ve güvenlik ile sürdürülebilirlik listenin belirlenmesinde kullanılan ölçütler arasında. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Gezi bölümü bu araştırmaya atıfla, dünyada en çok ziyaret edilen şehirler arasında Türkiye'deki şehirlerin de bulunduğuna işaretle, uluslararası seyahatlerde gezginlerin çoğunun aklındaki ortak destinasyonun Türkiye olduğunu belirtmiş.

Euromonitor İnternational'ın hazırladığı 2023 tarihli Top 100 Şehir  Destinasyonları Endeksi'ne göre, dünyada en çok ziyaret edilen şehirler arasında, İstanbul , Antalya ve Muğla yer alıyor. İstanbul, 2023'te uluslararası varış sayısında,2022'ye göre %26 artışla birinci sırada yer alıyor. Bu artış şaşırtıcı bulunmuyor. Şaşırtıcı bulunan 'Türk Rivierası' Antalya'nın bu şehirler arasına nasıl girebildiği. BBC bu konudaki haberinde ,"Antalya, özellikle Almanlar, Ruslar ve İngilizler için uzun zamandır  popüler bir seyahat noktası. Turkuaz suları, ılıman kışları, çok sıcak yazları ve 300 gün güneşli havası, Antalya'yı tarihsel olarak bir plaj destinasyonu haline getirdi' diyor . Antalya'nın tarihi açıdan önemine de işaret BBC, Atatürk'ün 'Hiç şüphe yok ki Antalya dünyanın en güzel yeridir' sözünü hatırlatıyor. Uluslararası uçuşlardaki artışların, vize kolaylığının, nispeten uygun fiyatların da Türkiye'ye ilgiyi artırdığına işaret edilen yazıda, Sağlık turizmi açısından da Türkiye'nin önemli bir destinasyon merkezi haline geldiğine dikkatler çekiliyor.

Her gün iç karartıcı, moral bozucu haberleri okuduğumuz, kısır siyasi çekişmeleri dinlediğimiz günümüzde iç açıcı, moral verici bir haberi sizlerle paylaşmak istedim. Antalya'nın güzelliklerini bizler biliyoruz da, yabancılardan işitmek daha güzel oluyor. Kimi zaman İngiltere'de yaşayan yakınlarımı karşılamak üzere Antalya Havalimanına giderim. Onların kapıdan çıkışını beklerken en keyif aldığım birşey, uçaktan çıkan İngilizleri seyretmek olur. Valizleri, çantaları ile çoluk, çocuk büyük heyecan ve mutlulukla kapıdan çıkar kendilerini Antalya'nın kucağına atarlar. Türkiye'de gezilecek, görülecek yerleri de çoğumuzdan iyi bilirler. Aylar öncesinden rezervasyon yaparlar. Bir tarihte Londra'da yaşayan bir dostumu evinde ziyaret etmiştim. Yazları Türkiye'nin denizlerinde yatıyla gezmeye meraklı dostumun evinin kütüphanesi Ege ve Akdeniz sahillerini, koylarımızı vs. tanıtıcı kitaplarla doluydu. Sohbet ettiğimizde de o yerlere ilişkin bilgileri benden daha ilerideydi. Kimi zaman yakınlarım kısa tatile gittikleri İngiltere'nin sahil yörelerine ilişkin fotoğraflar gönderirler. Bir denize bakarım, bir de gökyüzüne. İçim kararır. Almanya gibi Avrupa ülkelerinde de durum farklı değil. İngilizi, Almanı o yüzden denizi güzel, güneşi bol ülkemiz sahillerine koşuyorlar. Hele T.L. gün be gün onların parası karşısında değer kaybettikten sonra bu akım daha hızlandı.

Antalya ve diğer sahil yörelerimiz Avrupalılar için, sağlık turizmi ve kışları futbol vs turizmi açısından da çekici yöreler. Yıllar önce yurt dışında görevli olduğumuz tarihlerde bu hususlarda Ankara'nın dikkatini çeker, bu alanlarda yatırım ve tanıtım yapılmasını önerirdik. Bu itibarla, son yıllarda sağlık ve spor turizmine yönelik yatırımlara ağırlık verilmesini memnunlukla izliyorum. Bu yatırımların meyveleri toplanmaya başlandı.

Antalya, il ve ilçeleriyle dünyanın en güzel yeri. Merkezi yönetimin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tanıtım açısından yoğun çaba içindeler. Bu çerçevede yeşille, mavinin kucaklaştığı, tarihi yerleri ve turkuaz denizleri ile ünlü Kemer'e daha çok sayıda turist çekmek amacıyla yoğun gayret harcanıyor. Nitekim 6-9 Şubat tarihlerinde arasında düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Kemer Belediyesi'nin standının büyük ilgi gördüğünü okudum ve çok mutlu oldum. Bu tür uluslararası fuarlara katılım çok önemli. Katılmamazlık edilmemeli.

Öte yandan, önemli bölümü Antalya'da ikamet eden Rus ve Ukrayna vatandaşlarının pahalılıktan Türkiye'yi terk etmeye başladığı söyleniyor. Rus vatandaşı sayısı 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle % 32.2 oranında gerilemiş. Türkiye'de geçinememekten şikayetçilermiş. İkamet izni olmayan yabancıların sınır dışı edilmelerine son zamanlarda ağırlık verilmesinin de bu düşüşte etkili olduğu anlaşılıyor. Bu gelişmeye sevinen de olabilir, üzülen de. Yazayım dedim.