Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, öğrencisi tarafından öldürülen meslektaşı hakkında açıklamalarda bulundu.

Şiddetin Yüzü: İbrahim Oktugan

Öztürk, “İstanbul’un Eyüp ilçesindeki bir özel okulda müdür olarak görev yapan emekli öğretmen İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden üzmüştür” dedi.

Şiddetin Boyutları: Eğitim Kurumları Tehdit Altında

Öztürk, toplumun her aşamasında karşılaşılan şiddet olgusunun okulları da sardığını ve eğitim emekçilerini hedef haline getirdiğini belirtti. Özellikle bugün İstanbul’da yaşanan olayın, ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olduğunu vurguladı.

Şiddetin Nedenleri: Eğitim Emekçilerinin İtibarsızlaştırılması

Öztürk, yaşanan şiddet olaylarının, eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemeyeceğini ifade etti. Bakanın yaptığı açıklamalarla eğitim sisteminin tüm başarısızlığının nedeni olarak öğretmenlerin gösterilmesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi ve MEB’in eğitimde yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmeni ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur.

Otel Lojmanında Yangın! Alanya'da Büyük Panik Otel Lojmanında Yangın! Alanya'da Büyük Panik

Çözüm Önerileri: Şiddetin Önlenmesi İçin Politika Değişikliği

Öztürk, okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesi için, öncelikle her fırsatta öğretmenleri, eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesi gerektiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nı acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırdı.

Sonuç: Bir Kayıp Daha

Öztürk, “Dün, 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yap boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi ve İbrahim Oktugan öğretmenin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarına ve eğitim camiasına başsağlığı diledi.

Kaynak: Kamer Durdu