Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları 2024, 33 ülkeden 488 sporcunun katılımıyla Antalya'da başladı. Açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın da katılmasıyla büyük bir coşku yaşandı.

Manisa Büyükşehir Belediyespor Büyükçekmece Basketbol'u yendi Manisa Büyükşehir Belediyespor Büyükçekmece Basketbol'u yendi

Oyunlar, 19-26 Mart tarihleri arasında çeşitli branşlarda gerçekleştirilecek. Sporcular, atletizm, cimnastik, futsal, basketbol, judo, masa tenisi, yüzme ve tenis gibi 8 farklı branşta mücadele edecekler.

Açılış töreninde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, 'Burada küçük bir olimpiyat yapıyoruz. Spor insanları kaynaştıran, bir araya getiren ortak bir dil. Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye'nin dört bir yanında yaptığımız spor tesisleriyle, spor yatırımlarıyla spor ülkesi olma yolunda güçlü bir şekilde ilerliyoruz. Antalya'mızda her kategoride, branşta birçok tesisimiz var. Türkiye spora yapılan yatırımlarla uluslararası büyük şampiyonaları organize edecek kapasiteye sahip. Artık Türkiye bir spor ülkesi' dedi.

Dünya sizlerle güzel

Bakan Bak, 'Özellikle de bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanı olarak ben buradayım, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız burada. Yani Türkiye Cumhuriyeti iki bakanıyla, bu özel insanların özel gününde onlarla beraber ve yanlarında. Cumhurbaşkanımızın sizlere verdiği ehemmiyeti görüyorsunuz. İşte Türkiye güçlü bir ülke, Türkiye değerleriyle, insanıyla toplumuyla ailesiyle güçlü bir ülke. Sizlerle gurur duyuyoruz. Tüm sporculara müsabakalarda başarılar diliyorum. Misafir sporculara da Antalya’dan, Türkiye’den güzel anılarla dönmelerini diliyorum, tekrar bekliyoruz, dünya sizlerle güzel' diye konuştu.

Oyunlarda hiçbir kaybedenin olmayacağına yürekten inanıyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen önemli organizasyona dikkat çekti.  21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü"nü kutlayarak başlayan Bakan Göktaş, 'Şunu çok iyi biliyoruz ki ailelerin bu konuda gösterdikleri üstün çaba ile özel çocuklarımız düzenli ve disiplinli bir çalışmayla çok güzel başarılara imza atıyor. Bugün bir araya gelmemize vesile olan 2024 Dünya Down Sendromlular Oyunları bunun en güzel örneğidir. Tüm sporcularımıza başarılar diliyoruz. Oyunlarda hiçbir kaybedenin olmayacağına yürekten inanıyoruz' şeklinde konuştu.

Bakan Göktaş, 'Bu anlamda birbirinden özel sporcularımızın ve fedakar ailelerinin her daim yanlarında ve destekçileri olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Down sendromlu bireylere özgüven kazandıracak, bağımsız bireyler olarak toplum içerisinde daha fazla yer almalarını sağlayacak çalışmalarımızı sürdüreceğiz' dedi.

Down Sendromlu Dünya Spor Oyunları, 8 farklı branşta ve 5 ayrı spor tesisi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Atletizm ve cimnastik etkinlikleri Zeytinköy Spor Kompleksi'nde düzenlenecekken, futsal, basketbol, judo ve masa tenisi müsabakaları Antalya Spor Salonu'nda gerçekleşecek. Yüzme yarışları Antalya Yüzme Havuzu'nda, tenis ise ATK Tenis Kulübü Tesisleri'nde yapılacak.

Oyunların açılış töreninde, down sendromlu sporculardan oluşan bir grup sema gösterisi sundu. Törenin sonunda ise dünya karması futsal maçının başlama vuruşunu, Bakan Bak ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş gerçekleştirdi.

Kaynak: Haber Merkezi