AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, sahiplenilmeyen sokak köpeklerinin bir ay içinde uyutulması için yasal düzenleme hazırlığı hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Özellikle sokak köpekleri ile ilgili Hayvan Koruma Kanunu’nda yapılacak yasal düzenleme tasarısı (Türkiye Büyük Millet Meclisi) TBMM’ye getirildi. Tartışma yaratan tasarı ile ilgili ilk defa açıklama yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kısırlaştırmanın çözüm olmadığını söylemine karşın Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Ilgaz Ayça Yaz, “İnsani, vicdani veya dini değerlere uymamaktadır” ifadelerini kullandı.  

“ÇÖZÜM KISIRLAŞTIRMA” 

Sokak köpeklerine ilişkin tasarı halindeki taslak, tüm köpeklerin toplatılacağı ve 30 gün içinde sahiplendirilmeyenlerin uyutulacağına dair ötanazi içeren teklifin yer aldığı iddialar, hayvansever ve sanat dünyası camiasında tartışmalara yol açtı. Sahipsiz sokak hayvanlarının sahiplendirilememesi durumunda uyutulması teklifine ilişkin ülkede birçok noktada hayvansever sokağa dökülerek tepki gösterdi. Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Ilgaz Ayça Yaz, sahiplendirilemeyen sokak köpeklerinin uyutulma fikrinin insani, vicdani veya dini değerlere uymadığını belirtti. Ilgaz Ayça Yaz “Söz konusu taslak metninin medyadaki haber içerikleri uyarınca sokaktaki hayvanların 30 gün boyunca sahiplenilmezse öldürüleceklerine ilişkin olduğuna işaret edilmiştir. İdarelerin görevi hayvanların bakımı, aşılama, barınma, rehabilitasyon ve kısırlaştırmadır” dedi. 

“AHLAKİ, VİCDANİ VE DİNİ DEĞERLERE UYMUYOR” 

Sokakta yaşayan hayvanların nüfuslarını kontrol altında yönetimler kısırlaştırma ile olabileceğini belirten Ilgaz Ayça Yaz “Uyutma öldürmenin acısız hali diye vicdani olmamaktadır. Bu konu insani, vicdani veya dini değerlere de uymamaktadır. Halkımızın çoğunluğu gerek ahlaki gerek dini değerleri ile hayvan öldürmeye karşı çıkmaktadır. Tasarının bu anlamda halkın iradesini de yansıtmadığını düşünüyoruz” diyerek uyutulmanın ahlaki bir yönü olmadığının da altını çizdi. 

“ÖLÜM VE KATLİAM” 

Sahiplendirilemeyen sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gerektiğini savunan Ilgaz Ayça Yaz, uyutulma teklifine şiddetle karşı çıktı. Sokak köpeklerinin uyutulmasına ilişkin kararın ahlaki, vicdani ve dini değerlerin hiçbirine uymadığını vurgulayarak konuşmasını sürdüren Yaz, “Ölüm’ ve ‘katliam’ kavramları yaşadığımız dönemde hiçbir şeyin çözümü olamayacak kadar geri kalmış kavramlardır. Hayvan nüfusunun koruyucu veterinerlik uygulamalarıyla kontrol altına alınması gerekmektedir” dedi.  

Yalı Çapkını'nın Yıldızı Sevgilisiyle İlk Kez Görüntülendi Yalı Çapkını'nın Yıldızı Sevgilisiyle İlk Kez Görüntülendi

“CAYDIRICI CEZALAR UYGULANMALI” 

Yaz, “Kontrolsüz üreme, merdiven altı hayvan satışı vb. konularda etkin ve caydırıcı cezalar uygulanması şarttır. Ayrıca kısırlaştırma anlamında 5199 sayılı kanuna uygun hareket edilip edilmediğinin denetimi şarttır. Denetleme mekanizması kurulması ve yaptırım yönünde kanun getirilmesi gerekmektedir. Hak kavramı hukukta bir bütündür. Hukukun en temel temel kavramı haktır. Tüm hukuk sistemi haklar üzerinden yürümektedir. Hayvan Evrensel Beyannamesine göre hayvanların yaşam hakkı olduğu kabul edilmiştir. Türkiye de bu sözleşmeye taraftır. Sözleşme hükümlerine uyulmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı. 

Muhabir: Kardelen Özdemir