Havaların soğuduğu bu dönemde, özellikle çocukların sağlığını korumak için dikkatli olunması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi, kış aylarında hastalıklardan korunma yöntemleri ve alınması gereken önlemler hakkında önemli bilgiler verdi.

Kapalı Oyun Alanlarından Uzak Durun

Dr. Çebi, soğuk havada hastalıklardan korunmak için kapalı oyun alanlarına dikkat çekti. Özellikle tatil döneminde ailelerin bu alanlara yoğun ilgi göstermesinin riskli olabileceğini vurgulayan uzman, şu anda kapalı oyun alanlarının riskli olduğunu belirtti. Açık alanlarda doğa yürüyüşlerinin daha sağlıklı olduğunu ifade etti.

El Yıkama Alışkanlığı Kazandırın

Soğuk havalarda hastalıklardan korunmanın en etkili yollarından birinin el yıkama alışkanlığı olduğunu belirten Dr. Çebi, çocuklara doğru el yıkama yöntemini öğretmenin önemine değindi. El yıkamanın büyükler için de birçok hastalığı önlediğini söyledi.

Grip Aşısı Önemli

Grip aşısının hastalıklara karşı korumada önemli bir rol oynadığını belirten Dr. Çebi, çocukların yaşına göre aşılama programına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Aşıların hastalık sıklığını ve şiddetini azalttığını vurgulayan uzman, özellikle 9 yaşın altındaki çocuklara 1 ay arayla 2 doz aşı yapılması gerektiğini belirtti.

Göbek bağından gençleşmek mümkün mü? Göbek bağından gençleşmek mümkün mü?

Doğal ve Dengeli Beslenme

Çocukların düzenli, dengeli, doğal ve mevsimine uygun beslenmelerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çeken Dr. Çebi, sebze ve meyvelerin mevsimine göre tüketilmesinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, doğal beslenme yanında vitamin destekleri ve takviyelerin de kullanılabileceğini söyledi.

Öksürüğe İyi Gelecek Öneriler

Uzm. Dr. Çebi, öksürükle başa çıkma önerilerini de paylaştı. Ayva yaprağı ve ıhlamurun öksürüğe iyi geldiğini belirten uzman, bunları kullanarak doğal şuruplar hazırlamanın mümkün olduğunu ifade etti. Ayrıca, öksürükle başa çıkarken turp, karabiber ve bal içeren doğal şurubun etkili olduğunu söyledi.

Kış aylarında sağlıklı bir dönem geçirmek için alınabilecek önlemleri anlatan Dr. Çebi, çocuklara ve ailelere sağlıklı bir kış dönemi diledi.

Üçlü salgında hastalığın süresi uzuyor Üçlü salgında hastalığın süresi uzuyor

Kaynak: İHA