İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Romatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Kısacık, iltihaplı bel ve kalça romatizmasının (Ankilozan Spondilit) belirgin özelliğini açıkladı. Prof. Dr. Kısacık'a göre, 4 Mayıs Dünya Ankilozan Spondilit Farkındalık Günü, bu hastalığa dikkat çekmek ve toplumu bilgilendirmek için önemli bir fırsat sunuyor.

Ankilozan Spondilit Nedir?

Prof. Dr. Kısacık, ankilozan spondilitin öncelikle omurgayı etkileyen kronik bir romatizma olduğunu belirtti. Her bin kişiden 1-10'unda görülebilen bu hastalığın sabahları bel ve kalça ağrısıyla kendini gösterdiğini ifade etti.

Burdur'da diyaliz skandalı! CHP heyeti Antalya'da: Bilgi vermekten imtina ettiler Burdur'da diyaliz skandalı! CHP heyeti Antalya'da: Bilgi vermekten imtina ettiler

Ankilozan spondilitin yanı sıra gece uykudan uyandıran bel ağrılarının da belirtiler arasında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kısacık, hastalığın genellikle 20-30 yaşlarında ortaya çıktığını ve diz ekleminde ağrı, şişlik, topuklarda ağrı ve gözde üveit gibi iltihabi durumları da beraberinde getirebileceğini aktardı.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Hastalığın tanısının hastanın şikayetlerinin yanı sıra ilgili eklemlerin manyetik rezonans (MR) veya röntgen gibi yöntemlerle görüntülenmesiyle konulabileceğini belirten Prof. Dr. Kısacık, erken tanının şekil bozukluğu, erken emeklilik ve iş gücü kaybını önleyebileceğini dile getirdi.

'Ailesel geçişi yüksek olan bu hastalık, erken tanı sonrası başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.' diyen Prof. Dr. Kısacık, ilaç tedavisi yanında egzersiz ve kilo kontrolünün de önem taşıdığını belirtti. Hastaların doğru bilgiye ulaşabilmesi için Romatoloji Uzmanları ve ilgili hasta dernekleri ile iletişime geçmelerinin önemine değindi.

7 günü aşan bel ağrısına dikkat! 7 günü aşan bel ağrısına dikkat!

Kaynak: İHA