Aşıklar Şenliği Coşkulu Anlara Sahne Oldu Aşıklar Şenliği Coşkulu Anlara Sahne Oldu

Marmaris Ticaret Odası (MTO) ve Marmaris Belediyesi'nin ana sponsorluğunda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer liderliğinde 2019 yılında başlatılan kazı çalışmaları, büyük bir keşifle taçlandı.

Yaklaşık 3 bin yıl öncesine ait Amos Antik Kenti'nde gerçekleştirilen kazılarda, M.Ö. 2. yüzyıla ait olduğu belirlenen 10 adet Rodos amforası bulundu. Kazı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer, yapılan çalışmaların antik kentin tiyatrosunun çevresindeki yeme-içme alanlarını işaret ettiğini ve keşfin, kazı çalışmalarının uzun süre daha devam edeceğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

A W122045 01

Amos Antik Kenti'nde daha önce keşfedilen yerler arasında tiyatro, nekropol, tapınak ve agora merdivenleri yer alırken, son bulunan amforaların antik dönemde kullanılan bir lokanta veya depolama alanına ait olduğu tahmin ediliyor.

MTO Başkanı Mutlu Ayhan, kazıların 5. yılında elde edilen bu önemli bulguların, kazı ekibinin başarısını ve desteklerinin karşılığını gösterdiğini belirterek, "Marmaris'teki arkeolojik çalışmalara olan desteğimiz devam edecek" dedi.

A W122045 02

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise Amos'un binlerce yıllık tarihiyle Marmaris için bir hazine olduğunu vurgulayarak, kazıların tamamlanmasıyla kültür ve sanat turizmi açısından önemli bir alanın ortaya çıkacağını söyledi. Belediye Başkanı Oktay, ilçedeki diğer antik kentlerin de gün yüzüne çıkması için desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Kaynak: İHA