ABD ordusu, bugün Yemen’deki İran destekli Husilere ait 3 gemisavar füzesinin imha edildiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından saatler sonra, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husilere ait başka bir gemisavar füzesinin daha vurulduğunu duyurdu.

ABD’nin Saldırıları Devam Ediyor

ABD, Yemen’deki Husilere yönelik saldırılarını sürdürüyor. ABD ordusunun bugünkü açıklamasında, Husilere ait bir gemisavar füzesinin daha vurulduğu belirtildi.

İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan Menedilmesi Çağrıları Artıyor: İzlanda'yı Temsil Edebilir mi? İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan Menedilmesi Çağrıları Artıyor: İzlanda'yı Temsil Edebilir mi?

ABD’nin Açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Seyrüsefer özgürlüğünün korunması ve gemilere yönelik saldırıların önlenmesi amacıyla sürdürülen çabaların bir parçası olarak, bugün yerel saatle 04.00 sıralarında ABD Merkez Komutanlığı Kuvvetleri, Aden Körfezi’ne yöneltilmiş ve fırlatılmaya hazırlanan bir Husi gemisavar füzesine karşı saldırı düzenledi. ABD kuvvetleri, füzenin bölgedeki ticari gemiler ve ABD Donanması gemileri için bir tehdit oluşturduğunu tespit etti ve ardından meşru müdafaa kapsamında füzeyi vurarak imha etti. Bu eylem, uluslararası suları ABD Donanması ve ticaret gemileri için daha güvenli hale getirecektir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Haber Merkezi