Safranbolu, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan evleri ve Cittaslow kategorisindeki prestiji ile dünyaca ünlü bir ilçe konumunda. Bu yıl düzenlenen 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, "Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla büyük ilgi çekiyor.

Binlerce Eser Başvurdu, Heyecan Dorukta

Festival başlangıcında, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin Misak-ı Milli Meydanı'nda gerçekleştirdiği çelenk sunumu ile başladı. Festival kapsamında düzenlenen Altın Safran Belgesel Film Yarışması'na, 109 ülkeden bin 448 eser başvurdu. Dereceye giren belgesel filmler, festivalin son gününde ödüllendirilecek.

A W215309 02

Bilgilendirme Toplantısı Büyük İlgi Gördü

Safranbolu Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen festival bilgilendirme toplantısına, Belediye Başkanı Elif Köse'nin yanı sıra, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, festival jüri üyeleri ve çeşitli davetliler katıldı. Köse, festivalin Safranbolu'nun tanıtımına büyük katkı sağladığını vurgulayarak, etkinliğin şehir için ne kadar değerli olduğunu dile getirdi.

Türker İnanoğlu Onur Ödülü Sinema Dünyasına Sunulacak

Festival kapsamında, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Safranbolu'nun değerlerinden biri olan Türker İnanoğlu'nun anısına Türker İnanoğlu Onur Ödülü verilecek. Ödül, sinema yazarı ve eleştirmeni Atilla Dorsay'a takdim edilecek.

A W215309 03

Kültür ve Sinema Desteklenmeli

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Safranbolu'nun kültüre ve sanata verdiği önemi vurgulayarak, sinema emekçilerinin ve sinemaseverlerin desteklenmesinin önemine değindi. Akay, bu desteğin sağlanmasıyla birlikte sinema alanında daha sağlam adımların atılabileceğini belirtti.

Mersin'de bulunan Arsinoe Antik Kenti'nde yenileme çalışmaları başladı Mersin'de bulunan Arsinoe Antik Kenti'nde yenileme çalışmaları başladı

Kaynak: İHA