Altılı Masa'nın önde gelen isimlerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından, İYİ Parti'nin eski lideri Meral Akşener de partiye veda etti.

A W192770 01 Result

Altılı Masa: İttifak ve Değişim

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Demokrasi ve Atılım Partisi'nin oluşturduğu 'Altılı Masa', ilk toplantısını 12 Şubat 2022'de gerçekleştirdi. Millet İttifakı'ndan bağımsız olan masa, 26 Ocak 2023'te 11'inci toplantısını yaptıktan sonra kendisini "Millet İttifakı" olarak tanımladı. 30 Ocak 2023'te ise Ankara'da yapılan toplantıda Ortak Politikalar Mutabakat Metni kamuoyu ile paylaşıldı. Altılı Masa, Cumhur İttifakı'na karşı Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde önemli bir rol oynadı.

A W192770 04 Result

İYİ Parti'nin Yeni Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu Oldu İYİ Parti'nin Yeni Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu Oldu

Erdoğan 12. Cumhurbaşkanı Seçildi

14 Mayıs 2023'te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 49,50 oy oranıyla zafer elde etti. Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 44,90 oy aldı. Erdoğan, ikinci turda da başarılı olarak Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.

A W192770 03 Result

Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın babası defnedildi Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın babası defnedildi

CHP'de Değişim: Kılıçdaroğlu'nun Sonu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultayı'nı gerçekleştirdi. Manisa Milletvekili Özgür Özel, genel başkanlık seçimini kazanarak CHP'nin yeni lideri oldu. Böylece, 13 yıllık bir dönemi geride bırakan Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliği sona erdi.

İYİ Parti'de Vedalar: Akşener'in Kararı

İYİ Parti eski Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından parti içinde değişim çağrısında bulundu ve partisini seçimli olağanüstü kurultaya götürme kararı aldı. Ancak Akşener, kurultayda genel başkan adayı olmayacağını açıkladı. İYİ Parti'nin 5. Olağanüstü Kurultayı'nda Müsavat Dervişoğlu genel başkan seçilirken, partinin kurucu lideri ve ilk genel başkanı olan Meral Akşener de partisine veda etti.

Kılıçdaroğlu yeni bir vakıf mı kuruyor? Kılıçdaroğlu yeni bir vakıf mı kuruyor?

Kaynak: İHA