İsrail ordusunun Gazze'deki Refah Sınır Kapısı'nı kontrol altına almasının ardından Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklamada İsrail'i sert bir şekilde eleştirdi.

Gazze’de can kaybı 36 bin 224’e yükseldi Gazze’de can kaybı 36 bin 224’e yükseldi

Baerbock, "Refah'a yönelik büyük bir saldırı konusunda uyarıyorum. Bir milyon insan buhar olup uçamaz. Korunmaya ihtiyaçları var" dedi. Ayrıca Baerbock, Gazze'de insani yardımın arttırılması gerektiğine vurgu yaptı. "Refah ve Kerem Şalom sınır kapıları derhal yeniden açılmalıdır" diyerek İsrail'in bölgedeki kontrolüne son vermesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'den Tepki ve Ateşkes Çağrısı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli de İsrail'in Refah'taki operasyonlarına tepki gösterdi. Keçeli, X hesabından yaptığı açıklamada Gazze'de ateşkesin sağlanmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca rehinelerin ve tutukluların karşılıklı serbest bırakılması için yapılan öneriyi Filistin'in kabul etmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. İsrail'in Refah Sınır Kapısı'ndan çekilmesinin şart olduğunu belirten Keçeli, "Netanyahu hükümetinin iyi niyetle hareket etmediğini" sözlerine ekledi.

Refah'ın Stratejik Önemi

Gazze ile Mısır arasındaki tek sınır geçiş kapısı olan Refah, insani yardımların bölgeye ulaşmasında kritik bir rol oynuyor. Aynı zamanda çatışmalar sırasında yaralananların güvenli bölgelere taşınması için de bu kapı kullanılıyor. İsrail ordusu, Pazartesi günü Refah'taki 100 bin Filistinliye bölgeden ayrılma çağrısında bulundu. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da X hesabından yaptığı açıklamada Refah'a yapılacak kara saldırısının savaşın iki ana hedefine hizmet ettiğini söyledi: rehinelerin serbest bırakılması ve Hamas'ın yok edilmesi.

Kahire'ye İsrail Heyeti

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze'de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için İsrail'den bir heyetin Mısır'ın başkenti Kahire'ye gittiğini duyurdu. Netanyahu, heyetin rehinelerin serbest bırakılması için ısrarcı olacağını belirtti. İsrail Savunma Bakanı Joav Gallant ise, rehinelerin serbest bırakılması konusunda uzlaşmaya hazır olduklarını, ancak bu gerçekleşmezse operasyonu yoğunlaştıracaklarını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi