Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ile Ticaret Bakanlığı, sağlık turizmi alanında eğitim faaliyetlerini kapsayan bir protokol imzaladı. Bu protokol, sağlık turizmini geliştirmeye yönelik olarak “Sağlık Turizmi Eğitimi Protokolü” olarak adlandırıldı.

Protokolün İmzalanması

Protokol, Ticaret Bakanlığı’nda düzenlenen bir törenle ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan ve Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Tarık Sönmez tarafından imzalandı. Protokol, ülkede faaliyet gösteren sağlık kurumları ve sağlık turizmi aracı kuruluşlarının istihdam ettiği personele yönelik sunulacak sağlık turizmi eğitimine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Eğitim Faaliyetleri

Protokol çerçevesinde gerçekleşecek faaliyetler, ALKÜ Sağlık Turizmi Uygulama ve Araştırma Merkezi (SATUMER) Müdürü ve aynı zamanda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atıf Bayramoğlu koordinatörlüğünde yürütülecek. Sağlık turizmi eğitimleri, sağlık turizmi lisansüstü programlarında ders veren, sektörde tecrübeli akademisyenlerden oluşan bir kadro tarafından gerçekleştirilecek.

KPSS 2024/5 tercih kılavuzu yayımlandı KPSS 2024/5 tercih kılavuzu yayımlandı

Nitelikli Personel Yetiştirme Hedefi

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, ALKÜ’nün aldığı yetki sayesinde Türkiye geneline hizmet verebileceğini belirtti. Türkdoğan, “Bu protokol sayesinde sağlık turizminin multidisipliner yapısını geniş bir perspektifle ele alarak sektörde faaliyet gösteren ve gösterecek olan profesyonellerin bilgi ve beceri düzeylerini artırmayı hedefliyoruz” dedi. Türkdoğan, bu faaliyetler sırasında önemli bir bilgi birikimi oluşacağını ve sağlık turizmi çalışanlarının yetkinliklerinin artırılacağını ifade etti. Türkdoğan, bu anlamda destek olan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’a ve Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Tarık Sönmez’e teşekkürlerini sundu.

Kaynak: İHA