Alanya’nın dört mevsim tüketilen sevilen içeceği ‘fıstıklı limonata’, Alanya Belediyesi’nin girişimleri sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. Fıstıklı limonata, 24 Mayıs 2023 tarihinde yapılan başvuruda, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 41’inci maddesi kapsamında korunmak üzere 17 Nisan 2024 tarihi itibariyle Mahreç İşareti ile koruma altına alındı.

ÖZEL GÜNLERİN VAZGEÇİLMEZ İÇECEĞİ

‘Fıstıklı limonata’, Alanya’da sünnet, nişan ve söz merasimlerinin yanı sıra misafir ağırlamalarında sıkça ikram edilen, geçmişten bu yana Alanya sofralarının karakteristik içeceği olarak bilinir. Bu niteliğiyle, ‘fıstıklı limonata’ tarifi, soyut kültür hafızasını ve mutfak kültürünü korumak adına yapılan çalışmalar kapsamında Alanya Belediyesi tarafından koruma altına alındı.

Aydın'da Savaş Gemileri Ziyarete Açıldı Aydın'da Savaş Gemileri Ziyarete Açıldı

TESCİLLİ TARİFE UYGUN FISTIKLI LİMONATA SATIŞI

Tescilli tarife uygun fıstıklı limonata satışı yaptığını belgelendirmek isteyen işletmelerin Alanya Belediyesi’ne müracaat etmeleri bekleniyor. Bu, Alanya’nın yerel lezzetlerinin korunması ve tanıtılması adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Kaynak: İHA