Sponsorluğunu Zortaş Geri Dönüşüm AŞ'nin üstlendiği yarışma, Sıfır Atık ve geri dönüşümün önemini vurgulamayı amaçlayan bir girişimdi. Alanya Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi Meclis Üyeleri, Alanya AK Parti İlçe Başkanı Şerani Tavlı, MHP Alanya İlçe Başkanı Mustafa Sünbül, protokol üyeleri ve kazanan vatandaşlar katıldı.

Yarışmaya 593 kişi katılırken, 19 ton 64 kilogram atık toplandı. Bu süreçte 593 katılımcı, 1 buçuk aylık süreçte toplamda 19 ton 64 kilogram geri dönüştürülebilir atık topladı. Yarışmaya katılan 222 kişi ödül almaya hak kazandı. Bu atıkların ayrıştırılması sonucu 110 bin 75 kilowatt saat enerji tasarrufu sağlandı.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, yaptığı konuşmada Sıfır Atık'ın önemini vurgulayarak, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmamızda çok büyük bir katılım sağlandı. 593 kişinin yarışmamıza katılarak, Sıfır Atık projemize destek verdi. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Alanya Belediyesi temizlik ve Sıfır Atık çalışmalarında örnek bir belediyedir. Defalarca aldığımız ödüllerle bu konudaki başarımızı da ispatlamış oluyoruz" dedi.

A W121538 04

Başkan Yücel, temiz bir Alanya için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, "Yaptığımız güneş enerji santrallerinden Sıfır Atık projelerimize kadar daha yeşil, daha yaşanabilir bir Alanya için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. 2014’te kişi sayısına göre yeşil alan miktarı 2,5 metrekareydi. Son yaptığımız parklarla şu anda Alanya'mızda kişi başına düşen yeşil alan 10 metrekareyi geçmiştir. Yani yaklaşık 9 yılda 4 kat artmıştır" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı, yarışmanın amacının Sıfır Atık bilincini yaygınlaştırmak olduğunu belirterek, "Yarışmamız vatandaşlarımızda Sıfır Atık bilincinin oluşturulması, Sıfır Atık projesinin yaygınlaştırması, kentimizdeki atıkların geri dönüşümünün daha etkin ve verimli yürütülmesini sağlamak amacıyla örnek bir yarışmadır. Bu yarışmada emeği geçen tüm belediye personelimize, sizlerle birlikte emek, çaba gösteren geri dönüşüm firmamız Zortaş’a ve yarışmamıza katılan herkese tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Yarışmanın amacı hakkında konuşan Alanya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Adem Demir, "Sizler sayesinde çok güzel bir farkındalık oluşturuldu. Yarışma süresi boyunca 19 ton 64 kilogram atık toplandı. Alanya Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz ve gelecek dönemlerde hayata geçireceğimiz projeler ve çalışmalarımız ile ülkemizin önde gelen belediyelerin belediyelerden olma gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sıfır Atık ve geri dönüşüm alanında yapmış olduğumuz çalışmalar ile 2017 yılında Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından geri dönüşüm uygulamaları dalında ilk 6 belediyeden biri seçildik. 2019 yılında Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Türkiye geneli yerel yönetimde En İyi Hizmet Veren Belediyeler birincilik ödülü aldık. Bu alanda pek çok ödüle layık görüldük. Emek veren başta Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Deprem Sonrası Zemin Kaymaları İçin Çalışma Başlatıldı Deprem Sonrası Zemin Kaymaları İçin Çalışma Başlatıldı

Kazanan katılımcılar, ödüllerini protokol üyelerinin ellerinden alırken, aynı zamanda isimlerinin yer aldığı katılım sertifikası da takdim edildi. Ayrıca, yarışma kapsamında toplanan atıklarla 20 tekerlekli sandalye temin edilerek Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü'ne hibe edildi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, bu anlamlı davranış için Zortaş Geri Dönüşüm Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ay'a teşekkür plaketi takdim etti.

Kaynak: İHA