Antalya'nın Alanya ilçesindeki Süleymancılara ait Sugözü Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu'nda yaşanan ist*smar skandalında kamu görevlilerinin yargılanması gündeme geldi.

BirGün'den Deniz Güngör'ün haberine göre; Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada, 10 erkek öğrencinin eğitmen G.R.U. tarafından ist*smara uğramasıyla ilgili olarak kamu görevlilerinin sorumluluğu araştırılıyor.

Mersin'de Gidilecek En İyi 5 Plaj Mersin'de Gidilecek En İyi 5 Plaj

Kaymakamlık Kararı Üzerine Yeni Gelişmeler

Soruşturma kapsamında Kaymakamlık tarafından verilen bir kararda, yıl içinde yapılan denetlemelerde fail G.R.U.'ya rastlanmaması üzerine kamu görevlilerinin suçlamalardan ayrı tutulduğu belirtildi.

Ancak, mağdur çocukların avukatı M. Sutay Seydioğulları'nın itirazı üzerine Konya Bölge İdare Mahkemesi, Kaymakamlık kararını bozdu. Bu kararla birlikte, özel yurtların denetiminden sorumlu olan İlçe Özel Öğrenci Yurtları Denetim Komisyonu üyeleri hakkında da soruşturma başlatılacak.

İddianame Detayları ve Mahkeme Kararları

Dava sürecindeki gelişmeler arasında, 1 Nisan'daki duruşmada ortaya çıkan bir detay dikkat çekti: 12 yaşından küçük bir çocuğun, fail G.R.U.'nun birden fazla kez ist*smarına maruz bırakıldığına dair ifadeler. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararla, bu olaya ilişkin hazırlanan iddianame ana dava dosyası ile birleştirildi.

İddianamede, fail G.R.U.'nun çocuğa karşı işlediği suçlar net bir şekilde ortaya konularak, dosyaların birleştirilmesine karar verildi.

Davanın avukatı M. Sutay Seydioğulları, ayrıca fail G.R.U.'nun 10 çocuğa şiddet uygulamasına yönelik suçlamaların da ana dava dosyasıyla birleştirilmesi talebinde bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi