Alanya’nın sahilleri, Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nden gelen balıkçıların orkinos çiftliği kurmasıyla gündemde. Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer’in talimatıyla, balıkçı tekneleri ve orkinos çiftlikleri, turistlerin denize girmediği ve caretta carettaların yumurtlama alanlarının dışına çekilmesi kararı alındı.

Adana'da ekmek satış ve dağıtım ihalesi yapılacak Adana'da ekmek satış ve dağıtım ihalesi yapılacak

Turizmciler ve Hayvanseverlerden Tepki

Alanya Turizm İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, otellerin yoğun olduğu ve turistlerin denize girdiği Keykubat Plajı’nın 50 ila 100 metre açığına demir atan balıkçı teknelerine ve çiftliklere tepki gösterdi.

“Yemleme Sürecinde Alanya Sahilleri Olumsuz Etkileniyor”

Çok sayıda otel sahibi ve büfe işletmecisi, balıkların çiftliklerde beslendikleri süreçte Alanya sahillerine olumsuz etki oluşturduğunu belirtti. Başkan Sili, “Alanya’da turizm sezonunu açtık. Sahilde turistlerimiz güneşleniyorlar. Balıkçı tekneleri ve çiftlikler konu daha önce de sorun olarak düşündüğümüz bir konuydu ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin alınarak geliniyor ve bu kafesler konuluyor. Belirli bir süre tuttukları balıkları o kafeslerde bakıyorlar ve besliyorlar ama yemlenme sürecindeki olumsuzluklar ne yazık ki Alanya sahillerini olumsuz anlamda etkiliyor” dedi.

“Caretta Carettalar İçin de Olumsuz Bir Dönem”

Başkan Sili, aynı zamanda plajların caretta carettaların yumurtlama alanlarının olduğunu belirterek, “Diğer taraftan bu dönem caretta carettaların yumurtlama dönemi. Onlar açısından da olumsuz bir dönem. Caretta carettaların yumurtladığı alanlarda kafesler koyarak onları koruyarak doğal hayata olumsuz bir durum olmaması için çaba gösteriyoruz. Ne zaman olur bilmiyorum ama kafeslerin buradan çekileceğini biliyorum” şeklinde konuştu.

“Akşamları 3-4 Şezlong Geri Alarak Yumurtlama Alanlarını Açalım”

Carretta carettaların yumurtlama döneminin de olduğundan bahseden Başkan Kayhan, sahilde yumurtlama alanlarının açılması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Şezlonglar caretta carettaların yumurtlama alanlarını daraltıyor. Hatta çıkamıyorlar. Sahillerimizi yavaş yavaş tüketiyoruz. En azından akşamları 3-4 şezlong geri alarak onların yumurtlama alanlarını açalım. Bunlar onlara zarar vermez. Gelen misafirlerimiz çok. Bazı otellerimizde 10 senenin üzerinde yumurtlama yapılıyor. Bunun için gelen misafirler var bu ayda. Caretta carettalar ağlara takılıyor. Balık tutanların misinalarının ucundakini yutuyorlar. Bunlar caretta carettalara zarar veriyor. Ayrıca teknelerin motorlarına takılıyorlar, parçalanıyorlar. Buna benzer bir olay yaşadık, maalesef caretta carettayı kaybettik. İnşallah Demirtaş bölgesindeki ilkyardım merkezini açabilirsek bunları bizler de uygulayarak nesli tükenen deniz kaplumbağasını koruma altına alabileceğiz. Bu sene sıcağın erken gelmesinden dolayı artık yumurtlamalar başladı. Yağmur nedeniyle yumurtlamalardan bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Yumurtaları tespit edemediğimiz yerler var. Toprak ıslandıktan sonra yumurtladıkları alanın taşınması lazım. Islak topraktan yavruları çıkmıyor.”

Kaynak: İHA