Alanya ilçesinin Galip Dere Halk Plajı'nda deniz kıyısında sarı köpük içinde ölü denizanaları görüldü. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ilçede, bazı bölgelerde deniz yüzeyinde "Mayıs köpüğü" olarak bilinen köpük tabakası dikkat çekti. Bu köpük içinde çok sayıda ölü denizanası gözlendi. Bazı denizanalarının ise deniz dalgalarıyla kıyıya vurduğu gözlemlendi.

"Bu Sene Çok Denizanası Öldü"

Sahilde balık tutarken sarı köpük tabakasıyla karşılaşan Ramazan Akboğa, bu sene denizanalarının beklenenden fazla öldüğünü ifade etti. Akboğa, "Burada genellikle denizanaları sıklıkla ölür ancak bu sene sayıları oldukça fazla. Yaklaşık 150 denizanası öldü. Bu durumun hava koşullarından mı kaynaklandığını bilmiyorum. 30 yıldır burada balık avlıyorum, böyle bir şey daha önce hiç görmedim. Umuyorum ki bundan sonra da böyle bir durumla karşılaşmayız" şeklinde konuştu.

Alanya sahilinde sarı köpük içinde ölü denizanaları görüldü

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Açıklama

Antalya Büyükşehir Belediyesi, deniz yüzeyindeki renkli görüntülerin gemi atıklarından kaynaklanmadığını belirtti. Yazılı açıklamada, deniz yüzeyindeki sarı renk tonlarının bitki ve ağaç polenleri nedeniyle oluştuğu ifade edildi. Belediye yetkilileri, kıyılarda görülen köpük ve ölü denizanalarının doğal bir fenomen olduğunu vurguladılar.

Elazığ’da bahar yağmurları çiftçilerin yüzünü güldürdü Elazığ’da bahar yağmurları çiftçilerin yüzünü güldürdü

Belediyenin açıklamasında, bahar aylarının gelmesiyle birlikte bitki ve ağaçların polen taşıması ve üremesi gerektiği belirtildi. Rüzgarlar aracılığıyla gerçekleşen bu taşınımın doğal olduğu vurgulandı. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre, deniz kıyılarında görülen bu görüntünün, doğal polen taşınımıyla ilişkili olduğu ve denizlerin korunması için çalışmaların sürdürüleceği ifade edildi.

Kaynak: İHA