Corendon Havayolları'na ait 9H-TJF tescilli Boeing 737 tipi uçağın #XC1031 sefer numaralı Köln - Alanya Gazipaşa uçuşu sırasında ön tekerleği patladı. Tekerlek patlamasının ardından uçak ön dikme üzerine indirildi.

İstanbul Havalimanı'nda Dün Yaşanan Olayın Benzeri Antalya'da da Gerçekleşti

Dün İstanbul Havalimanı'nda yaşanan facianın benzeri bir olay bugün Antalya'da meydana geldi. Corendon Havayolları'na ait Köln-Alanya seferini yapan yolcu uçağının iniş sırasında ön tekerleği patladı.

Uçak biletlerine dev zam! Yeni tavan fiyat belli oldu Uçak biletlerine dev zam! Yeni tavan fiyat belli oldu

G N I Gop3 W U A Ab H X P

Yolcular Ve Mürettebat Tahliye Edildi

Uçakta bulunan 184 yolcu ve 6 mürettebat olmak üzere toplam 190 kişi, patlamanın ardından tamamen tahliye edildi. Yolcu uçağının ön dikme üzerine iniş yapmasıyla birlikte herhangi bir yaralanma olmadığı bildirildi. Ancak uçağın indiği pistte hasar meydana geldiği belirtildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Açıklama Geldi

Corendon Airlines'e ait Köln-Gazipaşa uçuşunu gerçekleştiren B738 tipi uçağın piste inişini müteakip lastiğinin patladığı ve ön dikmesinin hasar aldığı bilgisi verilen açıklamada, "Pistte kalan uçaktaki 184 yolcu ve 6 mürettebattan oluşan 190 kişinin tahliyesi tamamlanmıştır. Yolcularda herhangi bir yaralanma durumu meydana gelmemiştir, ilk belirlemelere göre ise pistte hasar oluşmamıştır. Pist notamlı olup beklenen uçuşlar Antalya'ya divert (yönlendirme) ettirilecektir." açıklamalarında bulunuldu.

Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun lastiği patlayan uçak ile ilgili açıklamalarda bulundu

Antalya'nın Gazipaşa Havalimanı'nda piste iniş yapan bir yolcu uçağının lastiği patladı. İnişi gerçekleştiren uçaktaki yolcular güvenle tahliye edildi, uçak ise bakım için aprona alındı. Olayla ilgili bilgi veren Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, patlayan lastik sonrası yaşananları açıkladı.

"Bir sürüklenme yaşandı"

Kaymakam Orhan Altun, yaşanan olay hakkında detaylı bilgiler verdi. Altun, "Gazipaşa ve Antalya'ya geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugün saat 10:40'ta KÖLN'den gelen Corendon Hava Yolları'na ait uçak havalimanımıza iniş yaptıktan sonra lastiğinin patlaması sonucu bir sürüklenme yaşandı." dedi.

Burdur'da Korkunç Kaza! Kamyonet ve Motosiklet Çarpıştı Burdur'da Korkunç Kaza! Kamyonet ve Motosiklet Çarpıştı

Yolcularımız Güvenle Tahliye Edildi

Altun ayrıca, basında yer alan pistin hasar gördüğü iddialarına da cevap verdi. "Şu an pistte bir sorun yok. Uçaktaki 188 yolcumuz güvenle tahliye edildi. Yolcuların havalimanından çıkış işlemleri tamamlandı. Tahliye işlemi başarıyla gerçekleştirildi, hiçbir yaralanma veya acil durum yaşanmadı. Toplam 8 mürettebat dahil olmak üzere 196 kişinin sağlığında herhangi bir sorun yok." şeklinde konuştu.

Uçuşlar Antalya'ya Aktarılacak

Antalya Gazipaşa Havalimanı'nda seferlerin aktarmayla Antalya'ya yapılacağını belirten Altun, "Uçağın apronda olması nedeniyle 12 uçuş gerçekleştiremeyeceğiz, ancak Antalya'ya aktarma yapılacak. Yaklaşık akşam saat 22:00'ye kadar sürecek çalışmalar devam edecek. Pistte herhangi bir sorun yok, pistimizde herhangi bir zarar meydana gelmedi." açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi