Alanya Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) iş birliğiyle gerçekleştirilen Alanya Girişimcilik Zirvesi’nde, Alanya Üniversitesi’nin “Alanya avokadosu ile sağlıklı atıştırmalık” girişimcilik proje fikri birinci oldu.

Avogusto: Alanya Avokadosu ile Sağlıklı Atıştırmalık

Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden Doç. Dr. Esra Mankan’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü, araştırma görevlisi Ayşe Muslu ile sunduğu “Avogusto-Alanya avokadosu ile sağlıklı atıştırmalık” girişimcilik proje fikri, 36 proje arasından birincilik ödülüne layık görüldü.

Sağlıklı Gıda Ürünü Geliştirildi: Cipslere Alternatif

Proje, avokado, gölevez bitkisi ve soya gibi yerel kaynaklardan yararlanarak, özellikle çocuklar, çölyak hastaları ve sporcular için yüksek lifli ve bol proteinli bir ürün ortaya çıkarmayı hedefliyor. Bu proje ile sağlıklı geleneksel cipslere alternatif bir gıda ürünü geliştirilecek olup, geleneksel cipslere göre daha yüksek protein içeriğine sahip besin değeri artırılmış cipsler tüketicinin beğenisine sunulacak.

Ülke Ekonomisine Ciddi Katkı Sağlayacak Girişim

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, birinci seçilen projenin, üniversitenin bilimsel potansiyelini yükseltmeyi, endüstri ve toplumla buluşturmayı hedeflediğini belirtti. Bu proje, yerel ürünleri kullanarak yeni bir atıştırmalık modeli geliştirme potansiyeline sahip olup, ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacak bir girişim olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: İHA