Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Türkiye genelinde 2023 yılında 4 bin 696 operasyon gerçekleştirdi. Doğal afetlerde kaybolanların aranması ve kaza geçirenlerin kurtarılmasında aktif rol alan ekipler, birçok cana umut oldu. 

Sel sırasında ne yapılmalı?

AKUT Kocaeli Birim Başkanı Abdurrahman Eke, sel ve su baskınlarına karşı da uyarılarda bulunarak, "Suyun hiçbir affedici yanı yok. 15-20 santimetre su birikintisi bir insanı devirebilir. Selin olduğu an çok dikkatli olmamız gerekiyor. En başta yapmamız gereken şey, bulunduğumuz bölgenin sel riskiyle karşı karşıya olup olmadığını öğrenmek. Sele yakalandıysak karşıdan karşıya geçmeyeceğiz, çukur alandaysak orayı terk edeceğiz, araç kullanıyorsak kesinlikle devam etmeyeceğiz. Selin ters istikametine yukarı taraflara kaçmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Akut'tan Sel Uyarıları! Sel Sırasında Ne Yapılmalı

Selden Sonra Risklere Karşı Önlemler Neler?

Eke, sel sonrasında da alınması gereken önlemleri anlatarak, "Elektrik panolarının nerede olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kapalı da olsa su temas eden hiçbir gıdayı tüketmemeliyiz. Açık suyu kullanmamaya özen göstermeliyiz. Suyla temas eden gıdalar risk oluşturuyor. Paketli ve açık gıdaları, ilaçları kesinlikle kullanmıyoruz. Mümkünse konserveleri kullanmaya özen göstermeliyiz" şeklinde bilgi verdi.

Türkiye Genelinde 4 Bin 784 İnsan ve Bin 801 Hayvana Ulaşıldı

AKUT ekipleri, 2023 yılında Türkiye genelinde 4 bin 696 operasyon gerçekleştirerek 4 bin 784 insan ve bin 801 hayvanı zor şartlardan kurtardı. Bu başarıda, AKUT'un 30 ekibi etkin rol oynadı. Özellikle doğal afet bölgelerine hızla ulaşan ekipler, deprem, yangın, sel gibi acil durumlarda kurtarma çalışmalarına liderlik etti.

AKUT Kocaeli Birim Başkanı Abdurrahman Eke, "Eğitimini tamamlamamış hiçbir arkadaşımızı biz bu operasyonlara çıkarmıyoruz. En çok övündüğümüz ve gurur duyduğumuz kısım aslında burası. Çıkmış olduğumuz tüm operasyon ve eğitimlerde bir arkadaşımızın burnunun bile kanamaması bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.
 

Akut'tan Sel Uyarıları! Sel Sırasında Ne Yapılmalı

580 Operasyonda 1.096 İnsan ve 16 Hayvan Kurtarıldı

AKUT Kocaeli birimi, 20 yılı aşkın sürede bin 96 insan ve 16 hayvanı zor şartlardan kurtararak etkileyici bir performans sergiledi. Bu yıl içinde başarıyla tamamlanan 580 operasyonla, ekip kritik anlarda hızlı ve etkili müdahaleleriyle öne çıktı.

Kaynak: İHA