Antalya'nın Akseki ilçesinde son iki dönemdir Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) yönetiminde olan belediyenin mali durumu endişe verici bir noktaya ulaştı. Belediyenin borçları artarken, icra takipleri de hızla çoğalıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akseki İlçe Başkanı Mustafa Soylu, bu duruma tepki gösterdi.

Akseki Belediyesi’nin alacaklılarla başı dertte

Akseki Belediye Başkanı İbrahim Özkan liderliğindeki belediye, icra durumuna düştü. CHP Akseki İlçe Başkanı Mustafa Soylu, Özkan'a yönelik, 'Bu kadar borç varken neden böyle savurganlık yapılıyor? Borçlar neden ödenmiyor?' sorularını yöneltti.

​​Akseki Belediyesi’nin alacaklılarla başı dertte

Borcun taksitlendirilmesini talep etti

Borçların taksitlendirilmesi talebiyle ilgili bilgilere göre, Akseki Belediyesi'nin başı alacaklılarla dertte. Son olarak, belediye şirketi Kardelen İş Gücü Temini İnşaat Mim. Müh. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Dinç Bir Orman Ürünleri İnş. Ltd. Şti.’ye olan borcuna ilişkin ödeme emri 18 Mart 2024’te tebliğ edildi. Belediye şirketi, borcun faizine itiraz ederek 395.600 TL'lik borcun taksitlendirilmesini talep etti.

CHP'nin devraldığı belediyelerin ne kadar borcu var? Belediyelerin borç listesi CHP'nin devraldığı belediyelerin ne kadar borcu var? Belediyelerin borç listesi

Bu kadar savurganlık neden yapılıyor?

CHP Akseki İlçe Başkanı Mustafa Soylu, Akdeniz.gercek.com.tr’ye yaptığı açıklamada, 'Üzülerek şahit olmaya devam ediyoruz. Gün geçmiyor ki belediyeye icra gelmesin. Akaryakıt istasyonları mazot vermiyor, reklamcılar iş yapmıyor, çakıl ocakları çakıl vermiyor, sanayiler borçtan dolayı araçların tamirine bakmıyor, Konya'ya kadar gidiliyor. Bu icra da bir odun firmasına olan borcun icrası. Bu kadar borç dururken bu kadar savurganlık neden yapılıyor? Borçlarını neden kapatmıyor? Yorum ve taktir değerli halkımızın' şeklinde konuştu.

​​Akseki Belediyesi’nin alacaklılarla başı dertte

Akseki Belediyesi'nin 2024 yılı bütçesi, 180.630.000 TL olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin meclisinde onaylanmıştı.

Son 25 yılda Akseki Belediyesi'nde görev yapan belediye başkanları şunlardır:

1999-2009 CHP - Osman Salih Çelikel

2009 CHP - Mehmet Gölcü

2014 AKP - Mustafa İsmet Uysal

2019 AKP - İbrahim Özkan

Kaynak: Kamer DURDU