İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG Meclisi) sosyal medyadan paylaştığı belgeye göre; Mersin Gülnar'daki Akkuyu Nükleer Santral inşaatında Menenjit nedenli işçi ölümleri gerçekleşti.

Paylaşımın detayları şöyle...

'- 13 Ocak tarihinde, 22 yaşındaki ișçi Muhitin Oral menenjit tanısıyla tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Muhittin, Șırnak Güçlükonak Şikeftêspî Köyü'nden çalışmaya gelmişti.

- 14 Ocak tarihinde hastanede tedavi gören 26 yaşındaki işçi Mustafa Avşar hayatını kaybetti. Mustafa, 2 yașında bir kız çocuk babasıydı, 20 gün sonra da bir evladı olacaktı. Çalışmak için Şanlıurfa Harran'dan gelmişti.

Mustafa'nın ölümü için ailesine kandaki enfeksiyon dendi. Ancak ailesi Mustafa'nın birkaç hafta 'menenjit' tedavisi olduğunu, tam iyileşmeden ișe başlatıldığinı, yeniden rahatsızlanması sonucu șantiye revirinden hastaneye kaldırıldığını ve sekiz günlük yoğun bakım servisi süreci sonrası
hayatını kaybettiğini belirtiyor.' 

Akkuyu Nükleer Santral Inşaatı Işçileri Menenjitten Mi Öldü

Akkuyu Nükleer A.$.'den yapılan yazılı açıklama șu şekilde:

Ünlü firma 650 kişilik istihdam imkanı sunuyor Ünlü firma 650 kişilik istihdam imkanı sunuyor

'Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında işçiler arasında akut bakteriyel menenjit virüsünün yayildığına dair iddiaları içeren bazı haberlerin medyada ve sosyal ağlarda yer almasıyla bağlantılı olarak, Akkuyu Nükleer A.Ş. kamuoyuna resmi bir açıklama yapmayı gerekli görmektedir.
Akkuyu Nükleer A.Ş. için, Akkuyu NGS projesinin uygulanmasında çalışanların sağlığının korunması ve güvenli çalışma koşullarının sağlanması önceliklidir. İnşaat sahasında sağlık normlarına ve hijyen kurallarına titizlikle uyulmakta, projede yer alan tüm alt yüklenici kuruluşlardan da bu ilkelere uymaları talep edilmektedir. Söz konusu olaya ilişkin, 11 Ocak 2024 tarihinde, Akkuyu NGS inşaatında çalışan 2 kişi menenjit şüphesiyle Mersin'de hastaneye kaldırılmıştır. Hastaneye kaldırılan kişiler ne yazık ki hayatlarını kaybetmiştir. Çalışanlardan birinin neisseria menenjiti teşhisi ile yaşamını yitirdiği saptanırken, diğer çalışanın vefatında menenjit şüphesi olsa da kan tetkiklerinde bakteriyel etken tespit edilememiştir.

Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak hayatını kaybeden çalışma arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına bașsağlığı diler, merhumların ailelerinin her zaman yanında olacağımızı belirtmek isteriz. Konuya ilişkin olarak, Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin iş güvenliği ve personel koruma uzmanlarının yanı sıra sağlık çalışanları da gerekli denetimleri gerçekleştirmektedir. Akkuyu NGS inşaat sahasında ve saha çalışanlarının konakladığı kamplarda ek sağlık personeli de görevlendirilmiştir.

Akkuyu NGS inșaat sahasında ve proje çalışanlarının yaşadığı kamplarda Türkiye Cumhuriyeti mevzuatının gerekliliklerine uygun olarak tüm çalışanlara temel sağlık hizmetleri sağlamak için yeterli sağlık merkezleri bulunmakta, bulașıcı hastalık belirtileri gösteren çalışanlara ilişkin güncel bilgiler ivedilikle Türkiye Cumhuriyeti resmî kurumlarına iletilmektedir. Buna ek olarak İl Sağlık Müdürlüğü temsilcileri de sihhi ve epidemiyolojik standartlara uygunluğu doğrulamak için Akkuyu NGS sahasında düzenli olarak denetimler gerçekleştirmektedir.

Ayrıca sahada görev yapan tüm çalışanlar, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına titizlikle uymaları, tıbbi maske kullanmaları ve herhangi bir rahatsızlık belirtisi durumunda derhal tıbbi yardım almaları gerektiği konusunda bilgilendirilmiştir.'

2023'te iş cinayetlerinde acı bilanço: 1929 işçi hayatını kaybetti 2023'te iş cinayetlerinde acı bilanço: 1929 işçi hayatını kaybetti

Kaynak: Haber Merkezi