Akdeniz Üniversitesi Yörük Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM), Yörük Sanayici İş Adamları Derneği (YÖRSİAD) ve Yörük İlbeyi Hamdi Sarıca’nın destekleriyle “Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve Yörükler” programını düzenledi. Program, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Yörük Kültürünün Yaşatılması Vurgusu

Açılışta konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Yörük kültürünün yaşatılmasının ve unutturulmamasının önemine dikkat çekti. Toker, küçükbaş hayvancılığın Yörüklerin yaşam tarzının değişmesiyle birlikte yok olmaya doğru gittiğini belirtti ve bu durumun arkasındaki sosyolojik, ekonomik ve kültürel nedenlerin araştırılarak çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Kültürümüzü Koruma Sorumluluğumuz

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Özen, öz kültürümüze sahip çıkma ve bu kültürü koruma sorumluluğumuz olduğunu belirtti. Özen, değerlerimizle gurur duyduğumuzu ve bu değerlerin yaşatılması için elimizden geleni yapmamız gerektiğini ifade etti.

Yörük Duasıyla Seslendi

YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu, bir Yörük duasıyla seslendi ve “Gün batarken ay doğsun. Ay batarken gün doğsun. Sizlerin ve Cumhuriyetimizin üzerinden aydınlık hiç eksik olmasın.” dedi.

Yörük Kültürünün İş Dünyasına Adapte Edilmesi

Artık eskisi Gibi Değil! Gibi Kadrosu değişti Artık eskisi Gibi Değil! Gibi Kadrosu değişti

YÖRSİAD Başkanı Aykut Ege, Torosların Yörük Kültürünü iş dünyasına nasıl adapte edebileceklerini ve bu kültürü iş dünyasında nasıl yaşatabileceklerini düşündüklerini belirtti. Ege, Atatürk’ün Cumhuriyeti Yörüklere emanet ettiğini ve bu emanete, vatanımıza, milletimize sahip çıkmaya ve hizmet etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Program, YÖRKAM’ın tanıtım videosunun gösterilmesi ve Altınyaka Koleji öğrencilerinin “Yörüklerin İzinde” isimli tiyatro gösterisiyle sona erdi. Gösteri, Yörüklerin hayatından kesitler sundu.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi/ Bülten