Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan liderliğinde, üniversitenin kadın yöneticileri bir araya geldi. Rektör Özkan, son dört yılda kadın yönetici sayısının üç katına çıktığını belirtti.

Kadın Yönetici Sayısında Artış

Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın Akdeniz Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü olarak göreve gelmesinin ardından, kadın yönetici sayısı da artış gösterdi. 2020 yılında 6 olan akademik kadın yönetici sayısı yeni dönemde üç kat artarak 18’e yükseldi.

I M G 2636 1349X899

Veda Partisi Filmi Nerde Çekildi?  Konusu Ne? Oyuncuları Kim? Veda Partisi Filmi Nerde Çekildi? Konusu Ne? Oyuncuları Kim?

Akademik Personelin Yüzde 49’u Kadınlar

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Akdeniz Üniversitesi’nde akademik personelin yaklaşık yüzde 49’unu kadınlar oluşturuyor. Üniversitemizde 3 bin 496 akademisyenimiz bulunuyor. Bin 726 kadın akademisyen, bin 770 erkek akademisyen öğrencilerimizin hayatına dokunuyor.” dedi.

Kadın Liderliğine İhtiyaç Var

Rektör Özkan, kadınların yönetimde daha fazla söz sahibi olması gerektiğini vurguladı. Göreve geldiğinden bu yana kadın meslektaşlarını bu konuda teşvik ettiğini ve tercihini yetkin kadın akademisyenlerden yana kullandığını belirtti.

Bilinç Kazandırma Çalışmaları

Rektör Özkan, toplumda kadının güçlendirilmesinin en temel yolunun bilinç kazandırmak olduğunu ve bunun da eğitimden geçtiğini vurguladı. Bu amaçla bu yıl itibarıyla Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans ve doktora programlarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersleri açıldığını ve 2026 yılına kadar bu dersin tüm enstitü ve fakültelerde açılmasını sağlayacaklarını söyledi. Rektör Özkan ayrıca kız öğrenciler için de “Güvenli Kampüs” oluşturmak adına gerekli düzenlemeler yapıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi/ Bülten