Akdeniz Üniversitesi, 2023 yılında akademik ünvan alan, ünvanı yükseltilen ve kadroya atanan öğretim üyeleri için büyük bir coşkuyla “Akademik Tören” düzenledi. Törende, Antalya Valisi Hulusi Şahin ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversitenin ve ülkenin güçlenmesi için bilimsel başarıların önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Ömer Özkan’ın Etkisi ve Akdeniz Üniversitesi’nin Rolü

Vali Şahin, törende yaptığı konuşmada, Akdeniz Üniversitesi’nin Prof. Dr. Ömer Özkan gibi değerli bir akademisyeni yetiştirdiğini ve bununla gurur duyduklarını belirtti. Şahin, “Prof. Dr. Ömer Özkan ekolü Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde kökleşecek, büyüyecek, gelişecek ve bu ekol onun ismiyle kurumsallaşacak” dedi.

I M G 6794 1600X1067

Bilimsel Çalışmalar ve AR-GE Başarıları

Vali Şahin, Akdeniz Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarının önemine değindi ve üniversitenin AR-GE’de ilk dörde giren bir üniversite olduğunu vurguladı. Şahin, “Önemli olan bir saman alevi gibi parlamak değil, sürekli ışık vermek ve karanlıkları aydınlatmaktır. Bunu yapacak kurumsal kimliğe kişiliğe Akdeniz Üniversitesi sahip” ifadelerini kullandı.

Antalya’nın Eğitim Kenti Olma Potansiyeli

Antalya’nın eğitim kenti olma potansiyeli hakkında da konuşan Vali Şahin, özellikle uluslararası öğrenciler anlamında daha kat edilecek çok büyük yol olduğunu belirtti. Şahin, Antalya’nın eğitim kenti olarak büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi/ Bülten