Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'nı korumak için mücadele veren yurttaşlar arasında yer alan İkizköy Muhtarı Nejla Işık, izinsiz afiş asma suçlamasıyla aldığı 40 bin liralık cezanın iptali için açılan davada olumlu bir sonuç aldı. 27 Mayıs'ta görülen iptal duruşmasında Muğla 2. İdare Mahkemesi, Işık'a kesilen cezanın haksız olduğuna hükmetti ve cezanın iptaline karar verdi.

Duruşmada Mahkeme Kararını Verdi

Akbelen Ormanı'nın madene karşı korunması için çaba sarf eden İkizköy Muhtarı Nejla Işık'a verilen 40 bin liralık izinsiz afiş asma cezasının iptali için yapılan duruşmada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Milas Vergi Dairesi Müdürlüğü'nün davalı olduğu duruşmayı sonuçlandırarak, Işık'a kesilen cezanın iptaline hükmetti.

Akbelen direnişçisi muhtarı Işık'a kesilen 40 bin liralık ceza iptal edildi

Yalı Çapkını'nın Yıldızı Sevgilisiyle İlk Kez Görüntülendi Yalı Çapkını'nın Yıldızı Sevgilisiyle İlk Kez Görüntülendi

Mahkeme Kararında Yer Alan İfadeler

Mahkemenin 28 Mayıs’ta aldığı kararda şu ifadeler kullanıldı:

"Davacıya 5326 sayılı Kanun uyarınca 40.189,00 TL idari para cezası verilmesine ilişkin Milas Kaymakamlığı'nın 08/10/2023 tarih ve 22438311 sayılı kararına karşı yapılan itiraz neticesinde Milas Sulh Ceza Hakimliğinin 16/01/2024 tarih ve D.İş:2023/3097 sayılı kararı ile idari para cezasının iptal edilerek kaldırılmasına karar verildiği anlaşıldığından, dayanağı idari para cezası yargı kararı ile iptal edilen dava konusu ödeme emrinde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

Kaynak: ANKA